Styl życia

W jaki sposób czytają osoby niewidome?

W jaki sposób czytają osoby niewidome?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby niewidome również mogą czytać i nie jest to żadna nowość. Wykorzystują oni w tym celu różne narzędzia oraz techniki, które im to umożliwiają.

Braille

Do czytania osoby niewidome wykorzystują często swój zmysł dotyku. Uczą się interpretować nierówności i krzywizny na stronie, które reprezentują litery alfabetu w systemie braille.

Braille to system wypukłych kropek, które tworzą litery i słowa. Został on opracowany przez Louisa Braille’a w 1821 roku. Alfabet składa się z sześciu kropek ułożonych w dwóch kolumnach po trzy kropki każda, odpowiadających pierwszym sześciu literom alfabetu, A-Z. Każda litera ma jedną kropkę wypukłą bądź nie, co ułatwia osobie niewidomej wyczucie różnicy między literami. Na świecie używa się wielu różnych alfabetów Braille’a, ale wszystkie mają taką samą podstawową strukturę. Osoby niewidzące często korzystają z tego systemu, a wypukła grafika dla niewidomych towarzyszy im na co dzień.

Audio

Obecnie osoby niewidome mają również możliwość słuchania nagrań audio, nie tylko w przypadku książek w formie audiobooków, ale także materiałów dostępnych w internecie. Istnieją bowiem specjalne urządzenia pozwalające osobom, które utraciły wzrok, na zapoznanie się z treściami dostępnymi na ekranie komputera dzięki specjalnie zaprojektowanemu do tego celu oprogramowaniu głosowemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*