Technologie

Smary do łożysk – jakie mają zalety?

Smary do łożysk – jakie mają zalety?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Środki smarne do łożysk są niezbędne w każdej obróbce. Są one wykorzystywane na prawie każdym etapie procesu i mogą stanowić różnicę pomiędzy prawidłowo funkcjonującą maszyną a taką, która stale wymaga naprawy.

Oto zalety jakie ma smar wysokotemperaturowy do łożysk:

Zmniejszają tarcie 

Środki smarne do łożysk występują w wielu formach, ale ich podstawową funkcją jest zmniejszenie tarcia i zużycia wewnątrz zespołu obrotowego. Robią to poprzez tworzenie równomiernej warstwy oleju, smaru lub innego środka smarnego wokół ruchomych części maszyny, co zapobiega kontaktowi metalu z metalem. Utrzymuje to tarcie na niskim poziomie, dzięki czemu wszystkie części mogą obracać się płynnie bez przedwczesnego zużycia.

Uszczelniają przed wilgocią

Środki smarne do łożysk działają również jako uszczelniacz przed wilgocią lub zanieczyszczeniami, które mogłyby dostać się przez otwartą przestrzeń, w której spotykają się dwie części. Pomaga to zapobiegać korozji wrażliwych elementów, takich jak łożyska, koła zębate i wały, które w przeciwnym razie mogłyby zostać uszkodzone przez wilgoć gromadzącą się w ich środowisku pracy.

Chronią przed przegrzaniem

Co najważniejsze, smary do łożysk chronią przed przegrzaniem spowodowanym tarciem pomiędzy ruchomymi częściami w zespole. Takie przegrzanie może prowadzić do przedwczesnej awarii łożysk i innych ważnych elementów, ponieważ powoduje ich rozszerzenie poza normalny zakres ruchu, co z czasem prowadzi do dalszych uszkodzeń.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*