Ogród i dom

Najbardziej praktyczne dekoracje okienne

Najbardziej praktyczne dekoracje okienne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybranie idealnej dekoracji okna może być kłopotliwe. Oprócz dopasowania do aranżacji wnętrza, musimy brać pod uwagę również takie czynniki jak koszty, funkcjonalność czy praktyczność zastosowania. Zadania nie ułatwia nam szeroki rynek, oferujący różne rodzaje firan, zasłon i rolet w niezliczonych rozmiarach, teksturach czy kolorach. Jak więc wybrać najbardziej praktyczne dekoracje okienne do swojego mieszkania?

Rolety czy firany?

Wybór między roletami a firankami zależny jest przede wszystkich od naszych potrzeb. Jeżeli zależy nam możliwości zaciemnienia wnętrza lub uchronienia go przed nadmiernym nagrzewaniem się, rolety sprawdzą się znakomicie. Ich montaż jest nieskomplikowany, nie wymagają też przesadnej troski o czystość, by wyglądać nieskazitelnie.Możemy przebierać we wzorach i rodzajach w zależności od naszych potrzeb – najbardziej eleganckim rozwiązaniem będą zapewne rolety rzymskie, najbardziej praktycznym –  te przeciwsłoneczne.

Pod względem estetyki są jednak opcją mniej wyrafinowaną, mniej podatną na modyfikacje. Firany dodają pomieszczeniu lekkości i uroku; ich zmiana wpływa na wystrój całego wnętrza, jest więc szybkim sposobem na odświeżenie aranżacji. Ponadto możemy dowolnie podpinać je i związywać, by zyskać bardziej dynamiczne, interesujące kompozycje. To, jak wiele naszej pracy będą wymagały zależy od wybranego przez nas rodzaju, sposobu zakładania i materiału.

Interesującym rozwiązaniem jest także łączenie rolet i zasłon; spełnia funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. To fantazyjne połączenie, dzięki możliwości zestawienia ze sobą różnych tekstur i kolorów, ożywi każde wnętrze, nadając mu indywidualny charakter.

Jaki materiał firan wybrać?

Na rynku dostępne są obecnie firany i zasłony wykonane z niezliczonej ilości materiałów – to, jakie wybierzemy, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia i naszych osobistych preferencji. Firany żakardowe są rozwiązaniem tradycyjnym, jednak nie tracącym nic ze swojego ponadczasowego uroku. Ich największą zaletą jest niewątpliwie praktyczność zastosowania – sprawdzają się dobrze do zasłaniania okiem przed ciekawskimi oczami z zewnątrz, są wytrzymałe i sztywne, a przy tym nie wymagają prasowania, choć mają tendencję do zbierania kurzu ze względu na grubość swojego splotu. 

W pokojach delikatniejszych, bardziej nowoczesnych sprawdzą się firany woalowe, które, choć nieprzejrzyste, znakomicie przepuszczają światło. Są podatne na upięcia i układanie, co oznacza, że w ich instalacji można pozwolić sobie na odrobinę kreatywności. Do największych wad firan woalowych należy czasochłonne utrzymywanie ich w czystości – będą wymagały bowiem prasowania po każdym praniu. 

Wyjątkowości pomieszczeniu nada firana satynowa, pasująca wyjątkowo dobrze do sypialni, ze względu na swój elegancki, intymny urok. Taki rodzaj firan wieszamy błyszczącą stroną w kierunku wnętrza ze względu na jej ozdobne walory. Przy tego rodzaju firankach nie unikniemy jednak prasowania, niepolecana jest więc do olbrzymich okien tarasowych.

Praktycznym rozwiązaniem do kuchni okażą się natomiast zazdrostki. Ten zapomniany już nieco rodzaj firan sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach;  szczególnie dużo uroku doda pomieszczeniom utrzymanym w sielskim, rustykalnym stylu. Różny wybór takich firan można znaleźć na https://magdalena24.pl/kuchnia-zazdrostki. Jeśli zależy nam na praktyczności zazdrostek, wybierajmy te zrobione z grubych, niewymagających prasowania tkanin – zazdrostki woalowe, choć zwiewne i romantyczne, w pomieszczeniu takim jak kuchnia szybko będą ulegać zabrudzeniu, co oznacza, że czeka nas częste pranie i prasowanie.

Przy wybieraniu firan warto zastanowić się także nad praktyczną stroną ich długości. Zwróćmy uwagę na stan czystości podłóg w pomieszczeniach z zasłonami sięgającymi aż do ziemi, pamiętajmy także, że zwierzęta domowe mogą zniszczyć materiały będące w zasięgu ich łap. Źródła ciepła takie jak grzejniki mogą spowodować odbarwianie białych tkanin, być może więc zamiast klasycznej bieli warto czasem zdecydować się na odcienie ecru lub kremu albo wybrać firany niesięgające do kaloryferów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*