Medycyna i zdrowie

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak pozbyć się cellulitu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cellulit, a więc zdeformowana tkanka tłuszczowa, przez którą skóra wygląda bardzo nieatrakcyjnie, jest dość powszechnym i dotkliwym problemem. Istnieje jednak szereg sposobów by radzić sobie z tą dolegliwością. Obejmują one zarówno działania w domu, wykorzystanie środków kosmetycznych, jak i specjalne zabiegi. Jak przystąpić do pozbycia się cellulitu?

Dieta i ćwiczenia

Warto rozpocząć od podstawowych i naturalnych metod zwalczania tego problemu. Niezwykle istotną kwestią jest dieta, która ma obfitować w owoce i warzywa, gdyż te pomagają usuwać toksyny z organizmu, a to przyczynia się do poprawy kondycji skóry. Jadłospis powinien być też pełen elementów pełnoziarnistych oraz o dużej zawartości błonnika. Wśród typowo antycellulitowych produktów żywieniowych wymienia się choćby brokuły, szparagi, tłuste ryby, a także egzotyczne owoce (takie jak ananasy, cytrusy).
Cellulit często powiązany jest z występowaniem nadwagi, więc jedną z ważniejszych spraw jest także regularne ćwiczenie.

Mogą to być różne formy aktywności fizycznej, od spacerów, przez bieganie i jeżdżenie na rowerze, po pływanie. Bardzo lubianym przez kobiety zajęciem jest też gimnastyka lub po prostu joga, która przy okazji pozwala się odprężyć. Istotne jest to by takie ćwiczenia wykonywać regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu. Wśród codziennych punktów, które pozwolą na zapobieganie powstawaniu tego problemu trzeba również uwzględnić to by nie nosić zbyt obcisłych ubrań. Utrudniają one prawidłowy przepływ krwi w organizmie, co może się przyczyniać do występowania cellulitu.

Masaż i preparaty

Jednym ze skuteczniejszych sposobów, które można wykonywać na własną rękę jest masowanie miejsc dotkniętych cellulitem. W ten sposób pobudza się krążenie krwi i płynów, co powoduje zrywanie tkanek tłuszczowych. Warto stosować przy tym różnego rodzaju preparaty. Wśród czysto naturalnych wariantów mówi się choćby o fusach z kawy, gdyż kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Obecnie jednak bardzo rozwinięta jest dziedzina kosmetyków przeznaczonych do zwalczania tej dolegliwości.

Niemal każda hurtownia kosmetyczna posiada teraz zapas kremów czy balsamów na cellulit. W większości są one sprzedawane bez recepty, więc można je nabyć w wielu miejscach lub choćby zamówić w sieci, co stanowi dodatkową wygodę. Z uwagi na zewnętrzne działanie kosmetyków, efekty są zwykle widoczne szybciej niż w przypadku diety, lecz tej mimo wszystko nie należy zaniedbywać, podobnie jak aktywności fizycznej.

Zabiegi

Jeśli podstawowe metody i praktyki nie zadziałają, to można skierować się do specjalistów na różnego rodzaju zabiegi. Odbiegają one od siebie zarówno mechanizmem działania, jak i skutecznością oraz tym ile trzeba czekać na efekty. Jednym z popularnych rozwiązań jest terapia ultradźwiękami, które emitowane są przez głowicę przykładaną do skóry. Poprzez rozbijanie tkanki tłuszczowej dochodzi do jej upłynnienia i przemieszczenia się naczyniami limfatycznymi, co wspierane jest przeważnie specjalnym masażem. Efekty takich zabiegów widoczne są zwykle od razu, choć trzeba ich wykonać kilka.

Do walki z tkanką tłuszczową i cellulitem często wykorzystuje się też procedurę zwaną kriolipolizą, która polega na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej pod wpływem zimna. Metoda ta stosowana jest szczególnie w okolicach brzucha, po bokach tułowia czy na wewnętrznej stronie ud. Na efekt trzeba zwykle poczekać 2-4 miesiące, lecz wtedy można już zaobserwować znaczną redukcję tłuszczu. Inną formą zabiegów są także te polegające na wstrzykiwaniu substancji przyczyniających się do rozpadu tłuszczu, a więc mezoterapia czy lipoliza iniekcyjna.

Przy zwalczaniu cellulitu można też poddać się zabiegom o charakterze inwazyjnym, a tym najczęściej wykonywanym jest tak zwana liposukcja laserowa. Procedura wykonywana jest przy niewielkim znieczuleniu i nie wiąże się z odczuwaniem bólu, a może dać bardzo dobre efekty. Te kształtują się przez kilka miesięcy po terapii i widać je po zwiększającej się sprężystości skóry. Jeżeli taki zabieg podeprze się utrzymaniem prawidłowego i zdrowego trybu życia, to otrzymane efekty mogą mieć charakter długotrwały.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*