Eksploatacja obiektów budowlanych powoduje niszczenie ich elementów konstrukcji. Jest to naturalny i stopniowy proces. Zdarza się jednak, że może być on przyspieszony przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak środowisko naturalne lub różne zdarzenia losowe, na przykład silny wiatr, ulewny deszcz, czy śnieg, a nawet wypadki. Niszczenie może być spowodowane również błędami projektowymi oraz wykonawczymi. I tak właśnie źle wykonany spaw może doprowadzić do jego pękania lub rozwarstwiania. Niezależnie od powodów tego stanu, odpowiedni monitoring i szybka naprawa, pozwala uniknąć poważnych konsekwencji. W jaki sposób można sprawdzić, czy elementy spawane zostały rozwarstwione?
Wykorzystuje się specjalne urządzenia nazywane defektoskopami, emitujące fale ultradźwiękowe o konkretnej częstotliwości, które przechodzą przez materiał na przykład beton, ale ulegają zjawisku rozpraszania i uginania na nieciągłościach, takich jak rozwarstwienia spawów. Następnie rejestruje się fale, które powróciły do urządzenia i na tej podstawie dokonuje oceny. Ofertę tego badania można znaleźć m.in. na stronie internetowej http://ndtgorka.com.pl/badania-ultradzwiekowe/.
Badania ultradźwiękowe zalicza się do metod nieniszczących, ponieważ nie wpływają na strukturę ani inne właściwości ocenianej próbki. Wykorzystuje się je do wykrywania uszkodzeń płaskich takich jak pęknięcia, czy rozwarstwienia właśnie. Granicą wykrywalności jest długość fali ultradźwiękowej. Uszkodzenia mniejsze od niej nie są rejestrowane. Aby eksperyment był miarodajny, niezbędna jest analiza wyniku przez profesjonalistę, który będzie w stanie ocenić wszystkie niuanse, wynikające np. ze struktury materiału, z której wykonany jest spaw.