Budownictwo i nieruchomości

W jaki sposób są wytyczane alternatywne trasy?

W jaki sposób są wytyczane alternatywne trasy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żeby dobrze wyremontować drogę, często trzeba zamknąć na niej ruch. Robi się to albo na części drogi, wyłączając kilka pasów ruchu, albo zamyka się przejazd w całości. W takiej sytuacji trzeba wyznaczyć jakiś objazd i w dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób takie objazdy się wyznacza, by działały dobrze i sprawnie przepuszczały ruch samochodowy. Zapraszamy do lektury.

Technika wyznaczania objazdów

Przede wszystkim, gdy drogowcy siadają to mapy i zaczynają wytyczanie objazdowej, alternatywnej trasy, ważne jest by prowadziła ona droga o podobnej charakterystyce, jak odcinek który ma być zamknięty. Dzięki temu nie będzie na przykład takiej sytuacji, że ciężarówki będą rozjeżdżać nawierzchnię, która nie była przygotowana na tak duży tonaż. Nie można też prowadzić takiej drogi bezpośrednio pod oknami mieszkań czy domów, ponieważ duży ruch znacznie utrudni życie mieszkańców.

Na miejscu, gdy zmienia się lokalizację trasy, zwykle w użyciu są specjalne ogrodzenia mobilne. Są to popularne barierki plastikowe, które drogowcy rozstawiają na drodze, dzięki temu jasne jest dla kierowców którędy mają dany fragment pokonać.

By nocą ktoś w ostatniej chwili nie został zaskoczony objazdem, stosuje się dwa elementy. Pierwszym jest zmniejszenie prędkości dopuszczalnej, by kierowcy dojeżdżający do remontowanego fragmentu mieli więcej czasu na reakcję. Druga rzecz to tak zwana fala świetlna drogowa, która polega na umieszczeniu na barierkach specjalnych świateł, które pulsując jedno po drugim pozwalają łatwo odczytać w jaki sposób drogowcy ustalili trasę objazdową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*