Technologie

Tokarki – Do czego służą i jak działają

Tokarki – Do czego służą i jak działają
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tokarka to obrabiarka, która obraca materiał, zwykle drewno, metal lub tworzywo sztuczne, za pomocą narzędzia tnącego zwanego „frezem”, który jest przymocowany do obracającego się wrzeciona. Produkt tego procesu cięcia jest znany jako „toczony” artykuł.

Do czego używa się tokarek?

Tokarki są używane do toczenia drewna, obróbki metali, przędzenia metali, natryskiwania termicznego i obróbki szkła. Tokarki mogą być używane do kształtowania ceramiki, najbardziej znaną konstrukcją jest koło garncarskie. Większość odpowiednio wyposażonych tokarek do obróbki metalu może być również używana do wytwarzania większości brył obrotowych (np. cylindrów), ale nie wszystkich brył obrotowych (np. stożków). Na tokarkach można wytwarzać przedmioty symetryczne z otworem lub bez oraz o powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych płaskich, wklęsłych lub wypukłych. Jeśli Twoja tokarka się zepsuje, to wejdź na stronę http://www.rem-ski.pl/?remonty-i-naprawy-tokarek-belchatow,18.

Z czego zbudowana jest tokarka?

Tokarki wykonane są ze stali, aluminium lub żeliwa. Najczęściej spotykanym materiałem jest stal, ponieważ jest mocna i trwała, ale także stosunkowo niedroga. Tokarki mogą być ręczne lub zasilane elektrycznie. Ręczne tokarki wymagają więcej umiejętności niż maszyny napędzane energią elektryczną, ale oferują elastyczność niedostępną w przypadku modeli elektrycznych. Najbardziej podstawowy typ tokarki ma długie łoże, które utrzymuje obrabiany przedmiot i wrzeciennik, w którym znajduje się silnik. Oparcie narzędziowe jest umieszczone nad obrabianym przedmiotem i porusza się tam i z powrotem podczas cięcia lub obracania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*