Ogród i dom

Jakimi nożami kroić mięso?

Jakimi nożami kroić mięso?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Krojenie mięsa, zwłaszcza surowego jest czynnością trudniejszą, niż  mogłoby się wydawać. Jeśli czynność tą wykonuje się źle dobranym nożem, może być naprawdę frustrująca! Dlatego, zarówno w domowej kuchni, jak i w profesjonalnej kuchni restauracyjnej, warto zainwestować w wysokiej klasy noże.

Dobór noża do rodzaju mięsa

]Surowe mięso stawia opór przy krojeniu, bo jego tkanki są oczywiście ściśle ze sobą powiązane. Nóż powinien być więc zawsze doskonale naostrzony, w innym wypadku krojenie będzie wiązało się z ogromnym wysiłkiem. Dobór noża powinien być uzależniony od tego, jakie mięso mamy zamiar kroić. Oddzielając mięso od kości, należy wybrać nóż wąski, o średniej długości. Większość osób preferuje w tym przypadku nóż o lekko elastycznym ostrzu. Jeśli celem jest pokrojenie mięsa wraz z kością, dobrze jest sięgnąć po tasak, ostry i dość ciężki. Do krojenia na kawałki mięsa bez kości potrzeby jest nóż długi, sztywny, o szerokim ostrzu. Profesjonalne noże do mięsa stanowią ogromne ułatwienie podczas gotowania, przyspieszając cały proces i sprawiając, że przebiega sprawniej.

Z czego powinny być wykonane noże i jak o nie dbać?

Dobrej klasy noże wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, ewentualnie z ceramiki. Aby długo służyły i dobrze spełniały swoją funkcję, należy o nie odpowiednio dbać. Jeśli noże mają być myte w zmywarce, ich trzonek powinien być wykonany z przeznaczonego do tego tworzywa sztucznego, ewentualnie również ze stali. Noże z drewnianą rękojeścią nie powinny być myte w zmywarce. Aby ostrze nie uszkodziły się, podczas mycia należy pilnować, aby nie stykały się z innymi naczyniami. Przechowywać należy je w oddzielnych przegródkach lub specjalnych blokach, stojakach, lub listwach na noże.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*