Medycyna i zdrowie

Jakie zabiegi profilaktyczne u dentysty warto wykonywać regularnie?

Jakie zabiegi profilaktyczne u dentysty warto wykonywać regularnie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda osoba dbająca o uzębienie powinna systematycznie odwiedzać gabinet dentysty w celu poddania się typowym zabiegom o charakterze profilaktycznym. Pozwalają one bowiem ograniczyć do minimum ryzyko rozwoju groźnych chorób jamy ustnej, takich jak choćby próchnica. Poza tym dają efekt w postaci atrakcyjnego wyglądu szkliwa oraz optymalnej jego ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli interesuje nas doświadczony dentysta Mokotów to dzielnica Warszawy, na terenie której taki specjalista przyjmuje w swoim gabinecie pacjentów od wielu lat. 

Ogólny przegląd to absolutna podstawa

Kluczowym wymaganym zabiegiem profilaktycznym jest kompleksowy przegląd całej jamy ustanej, wykonywany co najmniej dwa razy w roku. Wynika to z faktu, że umożliwia on szybkie wychwycenie wszelkich patologicznych zmian zarówno w obrębie zębów, jak i dziąseł czy nawet błony śluzowej. Poza tym zaleca się regularny skaling (co pół roku), czyli usuwanie z powierzchni szkliwa nieestetycznego kamienia powstałego np. wskutek picia dużych ilości kawy czy nałogowego palenia papierosów. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu ultradźwiękowego bądź laserowego, ewentualnie przy użyciu tradycyjnych wierteł frezowych.

Alternatywę stanowi piaskowanie, różniące się głównie tym, że stosuje się tutaj wyłącznie piaskarkę mechaniczną (tańsza cena). Warto jeszcze z pewnością wspomnieć o lakowaniu. To nic innego jak uszczelnianie naturalnych bruzd pojawiających się zazwyczaj na zębach trzonowych i przedtrzonowych oraz mlecznych (u dzieci). Na koniec nie zapomnijmy jeszcze o lakierowaniu uzębienia, opierającym się na pokrywaniu go bardzo cieniutką warstwą preparatu bogatego w fluor. Wzmacnia on szkliwo i zabezpiecza je przed przebarwieniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*