Ogród i dom

Jak stworzyć przyjemny w odbiorze pokój dla naszego dziecka?

Jak stworzyć przyjemny w odbiorze pokój dla naszego dziecka?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy rodzic chce swojemu dziecku stworzyć pokój idealny, jednak oczekiwania wobec tego pomieszczenia zmieniają się wraz z wiekiem jego mieszkańca oraz z doświadczeniem, jakie nabywają opiekunowie. Z tego względu, to co na początku było urocze i wspaniale współgrało z aranżacją, po czasie może okazać się po prostu niepraktyczne. By uniknąć takiego scenariusza, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Stonowane tło dla barwnego szaleństwa

W Internecie możemy znaleźć mnóstwo zdjęć dziecięcych pokoików. Właśnie takimi fotografiami inspirują się przyszli rodzice, zapominając, że te stonowane, idealnie uporządkowane wnętrza nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pokój malucha przede wszystkim musi być bezpieczny. W pierwszych miesiącach życia powinien stanowić miejsce do odpoczynku i poznawania świata, by z czasem móc płynnie przekształcić się w prawdziwą krainę zabaw. Sprawną transformację zapewni nam stonowane tło, którym są ściany i meble. Najlepiej sprawdzą się tu niezbyt intensywne kolory. Przytłumiony, delikatny róż, jasny, gołębi błękit lub subtelna, pistacjowa zieleń pięknie zagrają ze stolarką z litego drewna. Będzie to świetna baza do stworzenia przyjaznego oraz przyjemnego miejsca dla naszej pociechy.

Kolorowe, funkcjonalne dodatki

Dzieci kochają kolory i jako rodzice musimy się z tym pogodzić, ponieważ prędzej, czy później w tym wspaniale zaaranżowanym pokoju pojawi się góra tęczowych klocków, jeździków, domków, samochodzików oraz lalek. Wcześniej wspomniane tło nie będzie gryzło się z tak intensywnym towarzystwem, jednak by całość nabrała bardziej dziecięcego charakteru, warto dodać kilka dekoracji. W tej roli doskonale sprawdzi się ciekawa ozdoba okna, która jednocześnie będzie dobrze zaciemniała wnętrze. To pozwoli na spokojny i niezakłócony światłem słonecznym sen, nawet w czasie najkrótszych nocy w roku. Zasłonki do pokoju dziecięcego bez problemu znajdziemy w Internecie. Możemy wybrać modele gładkie lub urozmaicone wizerunkami miśków, kwiatków, balonów, bądź ulubionych postaci z bajek. Wielu rodzimych producentów oferuje bardzo dobre jakościowo przysłony okienne w różnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dobierzemy wersję odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Świetnym pomysłem w przypadku bogato zdobionych zasłon jest powtórzenie motywu np. na poduszkach. Taki zabieg sprawi, że aranżacja będzie spójna. 

Duża ilość schowków to podstawa

Jako, iż ciężko jest ograniczyć ilość zabawek, która pojawi się w pokoju naszej pociechy, warto zadbać o dużą ilość schowków. W tej roli świetnie egzamin zdadzą plastikowe albo tekstylne pojemniki. Takie pudła możemy wsunąć pod łóżko lub poustawiać na regałach. Dziecko będzie miało do wszystkiego łatwy dostęp, a posegregowanie poszczególnych gadżetów na kategorie pozwoli zachować mu porządek. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na tego typu schowki, możemy zrobić je sami. Wystarczy kilka starych kartonów okleić kolorowym papierem, a następnie wraz z maluszkiem oznaczyć je wspólnie wykonanymi obrazkami symbolizującymi zawartość. Takie rozwiązanie ułatwi życie zarówno dzieciom, jak i rodzicom, którym zdecydowanie bardziej zależy na nieskazitelnym wyglądzie wnętrz. W roli schowków na drobiazgi sprawdzą się też kosze przypominające rybackie sieci podwieszane pod sufitem, przyborniki mocowane na ramie łóżeczka, jak również specjalne półki przystosowane do pudeł na prowadnicach. Ten charakterystyczny, niedrogi mebel dostępny w popularnych sieciówkach zyskał sobie przychylność mam oraz ojców na całym świecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*