Medycyna i zdrowie

Co warto wiedzieć na temat zdrowego odżywiania?

Co warto wiedzieć na temat zdrowego odżywiania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta to nie tylko sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, ale codzienna metoda odżywiania, która ma doprowadzić do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Nie powinno w niej zabraknąć wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów. Jak to zrobić?

Przede wszystkim różnorodność

Wszyscy wiemy, że żeby schudnąć powinniśmy ograniczyć spożycie nadmiernej ilości tłuszczów i węglowodanów. Jednak i jedne i drugie są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Poprawnie zbilansowana dieta powinno uwzględniać możliwie największą ilość składników odżywczych. Nie powinniśmy eliminować z niej całkowicie żadnego elementu. Zdrowe odżywianie powinno opierać się o 5 regularnie spożywanych posiłków, z których każdy złożony jest z różnorodnych składników.

Podstawę naszego żywienia powinny stanowić warzywa i owoce. Nie możemy jednak zapomnieć o dawce białka i zdrowego tłuszczu. Bez nich część spożywanych w warzywach witamin nie zostanie przyswojonych. Np. witaminy z grupy A, D i K do rozpuszczenia potrzebują tłuszczu. Jego eliminacja może skończyć się groźnymi dla naszego organizmu niedoborami. 

Dobre śniadanie to podstawa

Chcąc utrzymać dobre zdrowie, nie można zapomnieć o odpowiednich proporcjach. Właściwe rozpoczęcie dnia poprawia nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest zjedzenie rano wartościowego śniadania. Kolejne posiłki powinny być nieco lżejsze. Dzięki temu stopniowo w ciągu dnia spalamy nadmiar przyswojonych kalorii. Kolacja z założenia powinna być spożywana kilka godzin przed snem i wartościowa, ale równocześnie lekka. Każdy posiłek spełnia swoją funkcję. Nie powinniśmy ich pomijać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*