Technologie

Aparaty CPAP – do czego służą?

Aparaty CPAP – do czego służą?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

CPAP to skrót od Continuous Positive Airway Pressure (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Jest to urządzenie medyczne stosowane w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego (OSA) i innych zaburzeń oddychania.

Urządzenia CPAP składają się z maszyny, przewodów, maski i filtrów, które współpracują ze sobą w celu leczenia OSA. Urządzenie wytwarza powietrze pod ciśnieniem, które jest dostarczane przez przewody do maski. Powietrze pod ciśnieniem utrzymuje drożność dróg oddechowych podczas snu, dzięki czemu można normalnie oddychać podczas snu.

Aparaty CPAP są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, w zależności od tego, czy są przeznaczone do użytku domowego, czy do podróży.

Co to za urządzenie?

Urządzenia CPAP są stosowane w leczeniu bezdechu sennego, zaburzenia, które powoduje, że górne drogi oddechowe zapadają się wielokrotnie podczas snu. Urządzenia CPAP zapewniają stały przepływ powietrza pod ciśnieniem przez maskę noszoną przez pacjenta. Dzięki temu drogi oddechowe pozostają otwarte podczas snu, co zapobiega występowaniu obturacyjnych bezdechów i hipopenii.

CPAP jest uważany za najskuteczniejsze leczenie obturacyjnego bezdechu sennego. 

Rodzaje bezdechu

Istnieją dwa główne rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny i centralny. Jeśli masz obturacyjny bezdech senny, Twoje drogi oddechowe zapadają się lub zostają zablokowane podczas snu. Może to powodować głośne sapanie lub chrapanie, co zakłóca sen.

Dlaczego występuje?

Centralny bezdech senny występuje, gdy Twój mózg nie sygnalizuje prawidłowo pracy mięśni oddechowych. W takiej sytuacji możesz przestać oddychać na kilka sekund.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*