Wypoczynek i hobby

Wybór opon do roweru

Wybór opon do roweru
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór opon do roweru jest jednym z bardziej znaczących postępowań, zwłaszcza jeśli jazdą zajmujemy się bardziej zawodowo. Opony pełnią podstawową funkcję w dbaniu o nasze bezpieczeństwo oraz przyczepność samego roweru do podłoża w trakcie jazdy.

Aby odpowiednio dobrać opony do roweru należy zwrócić uwagę na parę istotnych cech, które powinny mieć wpływ na nasz zakup. Otóż, niezmiernie istotne jest dobranie produktu do głównego przeznaczenia użytku naszego jednośladu. Inne rozmiary opon o różnej szerokości dedykowane będą dla rowerów miejskich, MTB (czyli górskich), enduro a szosowych pojazdów. Ich optymalny dobór pozwoli nam zwiększyć takie parametry jak: prędkość, przyczepność, wytrzymałość, czy lepszy balans i utrzymanie się na rowerze.
Równie istotny jest dobór właściwego bieżnika. Do jednego ze standardowych w jeździe turystycznej czy przemieszczaniu się po mieście należą opony slick. Bieżnik nie posiada żadnych kolców i perfekcyjnie nada się do przemieszczania po suchym asfalcie o gładkiej powierzchni. Jednak ten rodzaj nie przeznaczony jest do użytkowania w terenie oraz trzeba uważać, aby nie wpaść nim w poślizg na zakrętach. Opony semi-slick z kolei nadają się do jazdy uniwersalnej, to jest spiszą się i na gładkiej powierzchni i na terenowych nierównościach. Mają wyższą przyczepność oraz nie wpadają łatwo w poślizg. Do trzeciej kategorii należą opony terenowe, czyli w pełni przeznaczone do jazdy po nierównościach. Do tej grupy należą opony continental race king – charakteryzują się niezmiernie wysokimi parametrami przyczepności do podłoża, lepiej radzą sobie po jeździe w piachu oraz ułatwiają hamowanie. Jednak, zakupując je musimy liczyć się z tym, iż nasza prędkość na asfalcie znacząco się obniży.

Duży wybór opon znajdziesz na przykład w rowerowym sklepie internetowym – Virtual Bike.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*