Kleje dyspersyjne już od wielu lat używane są do pracy w różnych branżach i zakładach. Czym charakteryzuje się ten rodzaj kleju? W jakich przypadkach użycie go może okazać się niezbędne? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Klej dyspersyjny jest to płynny klej na bazie wody. Jego stała postać powstaje na skutek wyparowania wody. Dzięki temu, że nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, a co za tym idzie – używanie go jest w pełni bezpieczne. Ten rodzaj klejów może w swoim składzie mieć także różne odmiany żywic akrylowych. Przez to, po całkowitym odparowaniu wody ich konsystencja może być nieco kleista. Aplikacja klejów dyspersyjnych może być ręczna lub mechaniczna. Podczas ręcznego użycia najczęściej stosuje się pędzle lub wałki. Aby zwiększyć właściwości kleju, można dodać do niego środki utwardzające. Pamiętajmy, że przed jego pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.
Zastosowanie kleju jest naprawdę szerokie. Z powodzeniem może być używany w produkcji opakowań lub tektury czy też przy laminowaniu płyt za pomocą folii lub tkaniny. Jest także niezastąpiony przy różnego rodzaju pracach dekoratorskich. Wykorzystać go można przy klejeniu sztucznej skóry, styropianu, czy też pianek i gąbek oraz pozostałych, tego typu tworzyw. Ten rodzaj kleju często stosowany jest również w zakładach stolarskich. Nadaje się do klejenia zarówno twardych jak i miękkich drewien, rowków, a także do paneli HPL. Sprawdzi się także podczas klejenia korpusowego, montażowego oraz blokowego.