Styl życia

Jak wygląda proces o zadośćuczynienie od placówki medycznej?

Jak wygląda proces o zadośćuczynienie od placówki medycznej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Błąd medyczny może skutkować w szereg negatywnych skutków, począwszy od dolegliwości bólowych, okresowej lub stałej niepełnosprawności, kosztownego leczenia i rehabilitacji. W skrajnych przypadkach całkowitą utratę zdrowia, a nawet życia pacjenta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba poszkodowana w wyniku błędu lekarskiego ma prawo ubiegać się o świadczenie pieniężne od lekarza, który przyczynił się do zaistniałej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długi i skomplikowany.

Ustalenie winnego i dochodzenie należności

Osoba poszkodowana w wyniku błędu lekarskiego ma prawo ubiegać się o rekompensatę z tytułu poniesionych strat. Pierwszym krokiem umożliwiającym dochodzenie należności finansowych jest ustalenie, kto odpowiada za zdarzenie – może to być lekarz, inny członek zespołu medycznego, a także zatrudniający ich szpital bądź inna placówka medyczna, w której miała miejsce konkretna sytuacja. Warto jednak pamiętać, że lekarz zatrudniony na podstawie umowy o pracę ponosi wyłącznie odpowiedzialność pracowniczą, dlatego też roszczenia o odszkodowanie należy kierować bezpośrednio do placówki medycznej. Jeśli zatrudnienie realizowane jest na podstawie kontraktu, lekarz ponosi odpowiedzialność solidarnie z jednostką, w której świadczy usługi. Jeśli szukamy rzetelnych informacji i pomocy w tym, jak uzyskać odszkodowania za błędy medyczne Poznań jest miastem, w którym tego typu sprawy często trafiają na sądowe wokandy.

Dochodzenie należności finansowej wymaga wielu analiz i weryfikacji. Konieczne jest udowodnienie, że przyczyną problemu faktycznie jest błąd lub niedopatrzenie ze strony zespołu medycznego lub szpitala, nic więc dziwnego, że większość poszkodowanych decyduje się powierzyć tę kwestię jednostkom zewnętrznym, zajmującym się tego typu sprawami. W pierwszej kolejności prowadzone są negocjacje i ugodowa próba rozwiązania problemu. Jeżeli te działania nie przyniosą pożądanych efektów, sprawa jest kierowana na drogę sądową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*