Styl życia

W co należy się zaopatrzyć przed przygarnięciem kota?

W co należy się zaopatrzyć przed przygarnięciem kota?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie własnego zwierzaka wiąże się nie tylko w przyjemnościami, ale także z całą masą obowiązków. Odpowiedzialny właściciel musi zdawać sobie sprawę z tego, że wzięty przez niego do domu kot będzie żył przez kilkanaście, a nawet dwadzieścia lat, wymagając prawidłowego karmienia, zabawy, jak również wizyt u weterynarza oraz niezbędnych akcesoriów. Ważną kwestią jest dokonanie wyboru, jakiego żwirku używać, żeby był łatwy w sprzątaniu i żeby kociak był zadowolony.

Cztery podstawowe rodzaje żwirków

Istnieją żwirki kukurydziane, lateksowe, drewniane oraz bentonitowe. Najmniej problemów jest ze żwirkiem dla kota bentonitowym, który się zbryla i pochłania nieprzyjemne zapachy. Łatwo go wyczyścić, ale zbrylonych odchodów nie wolno spuszczać w toalecie i trzeba je wyrzucać do pojemnika na odpady komunalne. Żwirki drewniane oraz kukurydziane można utylizować bezpośrednio w toalecie, ale gorzej pochłaniają zapach, na krócej starczają, a niektóre kocięta próbują je jeść, co jest bardzo groźne dla ich zdrowia.

Pozostaje żwirek lateksowy, lubiany przez wiele osób ze względu na łatwość czyszczenia. Jest on jednak znacznie mniej wydajny od bentonitowego i wymaga częstszego opróżniania kuwety. Część kotów nie lubi go też, ponieważ przyczepia się im on do spodów łapek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*