Technologie

Motoreduktory – czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Motoreduktory – czym są i jakie jest ich zastosowanie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osoba, która ma niewiele związku z przemysłem, mogła jeszcze nie zetknąć się z terminem taki, jak „motoreduktor”. To dlatego, że urządzenia te są wykorzystywane najczęściej właśnie w różnych gałęziach przemysłu. W tym artykule sprawdzimy, czym jest motoreduktor i jakie jest jego zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki.

Jak zbudowany jest motoreduktor?

Nazwa urządzenia bierze się stąd, że łączy w jednej obudowie dwa elementy (trochę podobnie jak agregat lub generator, które są połączeniem silnika i prądnicy). W przypadku motoreduktora mamy do czynienia z motorem elektrycznym z przekładnią w jednym. Słowo „reduktor” w nazwie bierze się stąd, że wspomniana przekładnia zwykle ma na celu zmniejszenie obrotów wałka wyjściowego. Dlaczego? Silnik w motoreduktorze działa na bardzo wysokich obrotach, ale jednocześnie nie posiada pokaźnego momentu obrotowego.

Żeby silnik był w stanie napędzać urządzenia wymagające większej siły, potrzebny jest reduktor w roli przekładni. Pozwala na zastosowanie małego i lekkiego silnika do siłowych celów. Dobrej jakości motoreduktory można sprawdzić na stronie internetowej https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-3/.

Zastosowanie motoreduktora

Głównym zastosowaniem tego urządzenia jest przemysł. Motoreduktory znajdziemy w fabrykach i halach produkcyjnych, przede wszystkim jako napęd dla taśmociągów. Silnik i przekładnia zazwyczaj są nierozłączne, więc służą do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Tylko w wyjątkowych sytuacjach stosuje się inne sposoby transmisji mocy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*