Każdy pojazd ma swoją określoną żywotność i z wiekiem jego eksploatacja staje się coraz trudniejsza. Częste naprawy są uciążliwe, więc w pewnym momencie zaczynamy poszukiwać sposobu na pozbycie się naszego czterokołowca. To samo dotyczy aut powypadkowych, które uległy mniejszym lub większym szkodom. Czy w takiej sytuacji lepiej oddać je złom, a może jednak sprzedać?
Czasem po prostu chcemy zmienić samochód na nowy i w związku z tym stosunkowo nowe, wciąż sprawne auto nie jest nam już potrzebne. Wtedy jednak z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem kupca samemu bądź korzystając z usług pośrednika czy nawet oddać stary model w rozliczeniu za nowy. Problem pojawia się jednak, gdy jest to pojazd starszy lub powypadkowy. Obecnie wprowadzane są również kolejne regulacje i normy dotyczące stanu technicznego czy emisji spalin, a niektórych bardzo wiekowych aut nie da się odpowiednio zmodyfikować lub staje się to zbyt kosztowne.
Wizja większego zarobku może skusić niektórych właścicieli do sprzedaży starego samochodu lub części z niego pochodzących na własną rękę, lecz wiąże się to z pewną dozą ryzyka. Czasem można nawet naruszyć prawo lub narazić się na kłopoty, nie zdając sobie z tego do końca sprawy. W przypadku prywatnej umowy sprzedaży cały proces powinien się zakończyć przerejestrowaniem pojazdu, lecz nie zawsze potrafimy tego dopilnować. Jeśli tak się nie stanie to może on zostać wykorzystany choćby przy działaniach przestępczych, co poskutkuje kłopotami dla sprzedającego. Z kolei przy samodzielnym demontażu można naruszyć normy środowiskowe, za co grożą grzywny, a nawet poważniejsze kary. Lepiej skorzystać zatem z usług profesjonalistów.
Teoretycznie każde auto można oddać na złom, lecz oczywiście w praktyce żaden właściciel nie zdecyduje się na kasację sprawnego pojazdu. Do zakładu zajmującego się takimi usługami oddajemy zatem samochody, które nie nadają się już do naprawy, a tym bardziej do poruszania się po publicznych drogach. Najczęściej będą to wraki lub silnie skorodowane auta, których nie opłaca się już odnawiać. Nawet jeśli środek transportu nie jest zupełnie zniszczony po wypadku, to mogło dojść do takiego uszkodzenia kilku elementów, że mechanik uzna, iż nic nie jest już w stanie z tym zrobić. W takich sytuacjach można legalnie oddać pojazd do złomowania, zawsze zarabiając na tym trochę gotówki.
Ich sposób działania jest nieco inny od zakładów zajmujących się kasacją. Jeśli auto może jeszcze wrócić na drogi, lecz nie chcemy sami go naprawiać lub bezskutecznie poszukujemy kupca na stary pojazd, warto zdecydować się na skup aut w Gorzowie Wielkopolskim. W ten sposób pojazd zmienia właściciela na zasadzie tradycyjnej umowy kupna-sprzedaży i sprzedający nie musi się już o nic martwić. Transakcja jest w pełni legalna, a właściciel od ręki dostanie należne pieniądze. Dalsze losy samochodu pozostają już tylko w gestii skupu – może on dokonać niezbędnych napraw i odsprzedać go z pewnym zyskiem lub wyrejestrować i sprzedać na części.
Tekst przygotowany we współpracy z Car Gryf Auto Kurek.