Jakie parametry obuwia są istotne przy uprawianiu sportu?

Obuwie sportowe towarzyszy nam już od wielu lat. Ich historia sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to amerykański naukowiec Charles Goodyear po raz pierwszy dodał siarki do rozgrzanej gumy. Otrzymał tym samym zupełnie nowy materiał. Elastyczny, łatwy w formowaniu i wodoodporny. Wynalezienie galwanizowanej gumy odmieniło wiele dziedzin życia. I choć nazwisko jej twórcy kojarzone jest dzisiaj głównie z przemysłem motoryzacyjnym i samochodowymi oponami, to odegrało też ogromną rolę w powstaniu pierwszych sportowych butów.

Wygodne obuwie sportowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Markowe, oryginalne buty to nie tylko fanaberia tych, którym zależy na logo znanej firmy. Przy uprawianiu sportu liczą się jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania. A te gwarantują właśnie najlepsi producenci. Wybierając buty turystyczne i trekkingowe, a także te do biegania, czy uprawiania sportów halowych warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Obuwie sportowe powinno być przede wszystkim stabilne. O tym parametrze decyduje grubość podeszwy, która musi być wykonana z najlepszych materiałów i dopasowana do uprawianej dziedziny sportu. Dobra amortyzacja butów zmniejsza ryzyko przeciążenia mięśni i stawów, a tym samym zwiększa wygodę i bezpieczeństwo. Dodatkowo obuwie powinno być wykonane z lekkich, przewiewnych materiałów i dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Pamiętać należy, iż podczas uprawiania sportu zwiększa się ukrwienie w naszym ciele, a tym samym nieznacznie zwiększać może się rozmiar stopy. Dlatego też można zdecydować się na kupno butów o pół rozmiaru większych niż te, które nosimy na co dzień.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 13 =