Nadmierna wilgoć w domu stanowić może spory problem, gdyż najczęściej w jej wyniku powstaje nieestetyczna pleśń, która atakuje ściany, framugi, listwy czy uszczelki. Dlatego należy jak najszybciej pozbyć się wilgoci, aby uniknąć rozwoju pleśni w swoim mieszkaniu.
Przede wszystkim, wilgoci zapobiegać będzie odpowiednia wentylacja domu. Zwłaszcza zimą, posiadając plastikowe okna, trzeba pamiętać o wietrzeniu lub rozszczelnieniu okien, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Problematyczna może być łazienka bez okien, dlatego warto zostawiać otwarte drzwi po kąpieli. Przydatnym urządzeniem w takim przypadku jest również wentylator, który można włączyć po każdym użytkowaniu łazienki. Nie bez znaczenia pozostaje też temperatura w pomieszczeniach. Uznaje się, że powinna wynosić ona minimum 20 stopni, w innym przypadku łatwo o wilgoć i rozwój pleśni. Jest to więc przede wszystkim problem mieszkań w starej zabudowie, gdzie trudno jest dobrze ogrzać wszystkie powierzchnie.
Dobrym pomysłem jest również zakup pochłaniaczy wilgoci, które dzięki specjalnym wkładom, zbierają nadmiar wody do wnętrza pojemnika. Jeśli jakieś miejsce w domu jest szczególnie podatne na tworzenie się pleśni, warto zapewnić mu odpowiedni dostęp światła, gdyż grzyb najczęściej powstaje w miejscach, gdzie światło nie dociera. Doraźnymi środkami, za pomocą których można zlikwidować pleśń są różnego rodzaju środki przeciwgrzybiczne. Wystarczy spryskać nimi daną powierzchnię, a następnie po chwili spłukać środek przeciwgrzybiczny.