Budownictwo i nieruchomości

Jak pracować szlifierką kątową ?

Jak pracować szlifierką kątową ?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szlifierki kątowe to urządzenia pneumatyczne, które doskonale nadają się do drobnych prac remontowych. Za ich pomocą można usuwać rdzę, przycinać płytki ceramiczne, czy też profile aluminiowe. Nadają się również do cięcia blachy oraz wygładzania spoin i spawów. Aby jednak móc wykonywać te czynności trzeba najpierw dowiedzieć się jak pracować szlifierką kątową.

Punktem wyjścia jest odpowiedni dobór tarczy. Chodzi tu zarówno o jej średnicę jak i grubość. Jeśli chodzi o średnicę tarczy, to powinna ona być dopasowana do wielkości urządzenia. Dobór grubości powinien być natomiast uzależniony od charakteru wykonywanych prac. W przypadku cięcia materiałów, powinno się stosować tarcze o grubości nieprzekraczającej 3mm. Do szlifowania, stosuje się tarcze posiadające grubość 6 mm. Tarcze zmienia się w zależności od tego, jakim materiałem się zajmujemy. Na przykład tarcze diamentowe do granitu się stosuje, a do stali – kordunowe.

Korzystając ze szlifierki kątowej należy przede wszystkim pamiętać aby zawsze trzymać ją w obu dłoniach. Podczas prac zdarza się, że tarcza zaczepi się o obrabiany materiał, co może doprowadzić do pojawienia się dużych sił odrzutu. Trzymanie szlifierki w jednej ręce może więc być bardzo niebezpieczne. Podczas prac warto pomyśleć również o nałożeniu na oczy okularów ochronnych, które zabezpieczą wzrok przez iskrami lub opiłkami. W trakcie szlifowania spawów lub krawędzi, urządzenie najlepiej przykładać do powierzchni obrabianej pod kątem 30-35 stopni. Wszelkie ruchy powinny być wykonywane w sposób spokojny i płynny. Planując cięcie materiałów należy pamiętać o unieruchomieniu przecinanych przedmiotów. W przypadku przecinania tzw. luźnych materiałów może dojść do złamania tarczy lub niebezpiecznych odrzutów. Należy pamiętać, że chociaż szlifierka kątowa to narzędzie proste w obsłudze, nieprawidłowo użytkowane może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*