Ogród i dom

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w sezonie zimowym?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w sezonie zimowym?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od jakiegoś czasu można zaobserwować zjawisko zwiększania się świadomości ludzi odnośnie ekologicznych źródeł energii. Oprócz aspektów środowiskowych oraz bezobsługowości takich systemów istotne są również kwestie finansowe. Konwencjonalne źródła wytwarzania przegrywają również pod tym względem, a przewaga technologii odnawialnych jest coraz bardziej widoczna. Warto przyjrzeć się kwestii oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym.

Ekologiczne źródła energii

Wykorzystywanie węgla kamiennego lub drewna do ogrzewania pochłania duże ilości nakładów finansowych, a jednocześnie jest pracochłonne i emituje dużo zanieczyszczeń. Oszczędności można osiągnąć poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii jak pompy ciepła, kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki. Warto jednak zwrócić uwagę, że to ta pierwsza technologia służy do wytwarzania ciepła. Fotowoltaika może przynieść ten efekt pośrednio, a kolektory służą do ogrzewania wody. Pompa ciepła zwykle zwraca się po około 10 latach, a po tym okresie można cieszyć się darmową energią. Trzeba także zwrócić uwagę na odpowiedni montaż urządzenia, dlatego warto wybierać wyłącznie sprawdzone firmy. Z ich ofertami możemy się zapoznać m.in. na stronie:  https://ventus-energia.pl/pompy-ciepla-kolton/.

Odpowiednie ocieplenie

Drugim wariantem jest zadbanie o odpowiednie ocieplenie budynku. Często warto zainwestować w termomodernizację, żeby później oszczędzać na spalanym opale. Trzeba zwrócić uwagę na wszystkie aspekty. Nie tylko ściany czy dach, ale również okna czy drzwi o odpowiednich parametrach cieplnych. Alternatywą jest zastosowanie automatyki budynkowej lub wentylacji mechanicznej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*