Wypoczynek i hobby

Jak się właściwie przygotować na odbycie prawdziwej morskiej żeglugi?

Jak się właściwie przygotować na odbycie prawdziwej morskiej żeglugi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo popularne stało się spędzanie urlopu wakacyjnego pod żaglami. Osoby wybierające się w dłuższy rejs morski powinny zawsze odpowiednio się do niego przygotować. Absolutną podstawą jest oczywiście staranne zapoznanie się z całą trasą, dokładne zaplanowanie posiłków, a także wykupienie dobrej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje ewentualne koszty leczenia w razie wypadku. W ramach ekwipunku niezbędna okaże się przede wszystkim męska lub damska odzież żeglarska (w zależności od naszej płci).

Nie zapomnijmy o poprawieniu kondycji 

Wybierając się w rejs morski, trzeba koniecznie zabrać ze sobą szereg wygodnych ubrań dostosowanych do różnych warunków atmosferycznych. Z pewnością przydadzą się takie elementy, jak bluza bawełniana, spodnie dresowe, luźne jeansy, ciepła czapka, rękawiczki, co najmniej dwa t-shirty z krótkim rękawem, szorty oraz strój kąpielowy. Uzupełnieniem zestawu powinny być buty sportowe z płaską podeszwą o właściwościach antypoślizgowych, wysokie kalosze sięgające do połowy łydki, a także sztormiak, czyli długa kurtka wodoszczelna z szerokim kapturem i membraną wewnętrzną. Oprócz tego zaleca się spakowanie do torby bądź plecaka następujących rzeczy:

– okularów przeciwsłonecznych i kremu z filtrem,

– suchego prowiantu,

– apteczki z lekami i środkami opatrunkowymi,

– wielofunkcyjnego scyzoryka (multitoola),

– kosmetyków w wersji mini,

– śpiwora.

Pozostałe wymagane czynności przed wyruszeniem w rejs to sprawdzenie pogody na najbliższy tydzień, przestudiowanie mapy danego akwenu i podniesienie swojej ogólnej kondycji fizycznej (np. poprzez uprawianie joggingu lub jazdę na rowerze).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*