Budownictwo i nieruchomości

Jak często serwisować sprzęt budowlany?

Jak często serwisować sprzęt budowlany?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny budowlane to sprzęty, które są bardzo mocno eksploatowane w codziennej pracy. Aby działały one poprawnie muszą być odpowiednio serwisowane. Polega ono na oddaniu maszyny do specjalistycznego serwisu, w którym poszczególne jej elementy zostaną poddane przeglądowi oraz w razie potrzeby naprawie lub wymianie.

Dlaczego ważne jest regularne serwisowanie maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia oraz eksploatację. Najczęściej dochodzi do przedwczesnego zużycia się elementów, które stale ze sobą współpracują, a tarcie, które występuje między nimi powoduje zużycie się materiałów. Jeśli nawet jednej niewielki fragment nie będzie działał poprawnie może to przyczynić się do awarii innych elementów, a nawet całej maszyny, co może wstrzymać prace na budowie, a to z kolei przyczyni się do strat finansowych związanych z niedotrzymaniem terminów. Bardzo często awarii ulegają także elementy układu napędowego pojazdów, dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie, w jakim stanie są m.in. gąsienice do minikoparek.

O tym, jak często trzeba poddawać sprzęt budowlany serwisowaniu decydują okresowe kontrole, które pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich działaniu. Nie ma jednak oficjalnych przepisów, które regulowałyby terminy oddawania maszyn na przegląd. Wszystko zależy przede wszystkim od ich rodzaju, prac przez nie wykonywanych oraz stopnia eksploatacji. Warto także kierować się zaleceniami producentów zawartymi w dokumentacji otrzymanej podczas zakupu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*