Technologie

Fotowoltaika na dachach domów jednorodzinnych – jakie rozwiązania warto wybrać?

Fotowoltaika na dachach domów jednorodzinnych – jakie rozwiązania warto wybrać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika na dachach jest dobrym rozwiązaniem do generowania energii elektrycznej dla domów, ale istnieje wiele odmian technologii i konstrukcji do wyboru.

Istnieją dwa rodzaje paneli słonecznych, które można zainstalować na dachu domu: panele fotowoltaiczne (PV), które przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną; oraz panele słoneczne termiczne, które wykorzystują ciepło słoneczne do generowania ciepłej wody (lub powietrza).

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne istnieją od 1954 roku, kiedy to Bell Labs zbudował pierwsze krzemowe ogniwa słoneczne. Od tego czasu rozwinęły się w wiele różnych typów: krzem monokrystaliczny, krzem polikrystaliczny, krzem amorficzny i cienka warstwa (amorficzna lub z tellurku kadmu). Każdy typ ma swoje wady i zalety. Ogólnie rzecz biorąc, ogniwa z krzemu monokrystalicznego są zazwyczaj bardziej wydajne niż inne typy, ponieważ wytwarzają wyższe napięcie i natężenie prądu na stopę kwadratową niż ogniwa z krzemu polikrystalicznego lub amorficznego. Są one jednak droższe.

Zalety i wady paneli fotowoltaicznych

Główną zaletą paneli PV jest ich elastyczność w zakresie miejsca instalacji. Mogą być montowane na dachach płaskich lub skośnych – chociaż dla maksymalnej wydajności najlepiej jest montować je pod kątem od 30 stopni do słońca. Można je również zainstalować na ścianach, a nawet włączyć do projektu budynku. Główną wadą paneli PV jest to, że wymagają bezpośredniego światła słonecznego do wytworzenia energii elektrycznej i nie mogą przechowywać energii do późniejszego wykorzystania – w przeciwieństwie do ogniw paliwowych lub turbin wiatrowych.

Chcąc znaleźć takie rozwiązania jak panele fotowoltaiczne, warto się udać na witrynę podanej hurtowni pod nazwą Speckable, gdzie można otrzymać pełne wsparcie w ich montażu oraz wiedzy eksperckiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*