Medycyna i zdrowie

Co wchodzi w skład leków przeciwbólowych?

Co wchodzi w skład leków przeciwbólowych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gdy tylko zaczyna boleć nas głowa, ząb, kręgosłup, gdy pojawia się gorączka czy ból miesiączkowy, niemal bez zastanowienia sięgamy po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Na rynku mamy całą gamę specyfików o przeróżnych nazwach, ale tak naprawdę ogólnodostępne leki najczęściej zawierają jedną z dwóch substancji, które zmniejszają czucie bólu.

Tabletki z ibuprofenem lub paracetamolem

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, z tego względu ma dosyć szerokie spektrum działania. Z przewodu pokarmowego wchłania się bardzo szybko, a maksymalne stężenie osiągane jest w czasie 1-2 godziny po podaniu tabletki.

Drugą najczęściej występującą substancją jest paracetamol, który wykazuje głównie działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Maksymalne stężenie osiągane jest po godzinie od przyjęcia leku i utrzymuje się przez 4 – 6 godzin.

Dostępne są również leki zawierające obydwie wyżej wymienione substancje. Dzięki temu, że mają inny mechanizm działania, mogą być stosowane równocześnie.

Ibuprofen oraz paracetamol wchodzą zarówno w skład preparatów dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednak o ile tabletki dla dorosłych nie zawierają zazwyczaj zbyt wielu substancji dodatkowych, o tyle syropy dla dzieci mogą mieć ich w składzie bardzo dużo. Dlatego wybierając lek dla dziecka, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty i skorzystać z tego, który ma najbezpieczniejszy skład.

Artykuł stworzony we współpracy z Apteka Dyżurna Stargard.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*