Ogród i dom

Co to jest i do czego służy osprzęt siłowy

Co to jest i do czego służy osprzęt siłowy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dziś sprawdzimy, czym jest tak zwany osprzęt siłowy. Chodzi o urządzenia elektryczne, które pobierają większą moc, niż przeciętne odbiorniki. Zobaczymy na jakim napięciu one pracuję, co trzeba mieć by móc je uruchomić w swoim domu i do czego jeszcze można wykorzystać tak zwaną siłę. Zapraszamy do lektury naszego wpisu.

Jak działa osprzęt siłowy?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym w ogóle osprzęt siłowy jest. Otóż są to urządzenia, które zamiast na standardowych 230 woltach, pracują na napięciu 400 V (dawniej, przed podniesieniem napięcia, było to 380 V). Dzięki temu, ich moc może być o wiele większa, przez co otwierają się przed nami nowe możliwości wykorzystywania energii elektrycznej. Można je zakupić w wielu miejscach, takich jak https://www.elektromarketania.pl/50-oswietlenie-domowe.

Na przykład dzięki posiadaniu tak zwanej siły możemy uruchomić elektryczny ogrzewacz wody o mocy dochodzącej nawet do 25 kilowatów, możemy posiadać elektryczną lub indukcyjną płytę grzejną w kuchni, elektryczny piekarnik o bardzo dużej mocy cieplnej i tak dalej. Możemy też na przykład uruchomić spawarkę, która wymaga napięcia 400 V.

Jak uruchomić takie urządzenia?

By móc uruchomić osprzęt siłowy, koniecznie jest posiadanie instalacji trójfazowej w domu lub w mieszkaniu. Oznacza to, że tak naprawdę do domu doprowadzone mamy trzy niezależne linie o napięciu 230 V, jednak prąd jest przesunięty w fazie, przez co pomiędzy przewodami pojawia się napięcie 400 V. Napięcie niższe, jednofazowe, jest wykorzystywane na przykład do oświetlenia domowego, do telewizora, komputera, czajnika elektrycznego, pralki i całej reszty zwyczajnych urządzeń.

Natomiast napięcie 400 V, czyli napięcie międzyfazowe, umożliwia uruchomienie urządzeń o podwyższonym zapotrzebowaniu na prąd, które wymieniliśmy wcześniej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*