Technologie

Amortyzatory – dlaczego są ważnym elementem motocykla?

Amortyzatory – dlaczego są ważnym elementem motocykla?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszystkie motocykle mają amortyzatory, ale te, które je mają, są dzięki temu lepsze. Amortyzatory w Twoim motocyklu są tym, co sprawia, że jazda jest gładka i komfortowa. Ich działanie polega na pochłanianiu nierówności na drodze, dzięki czemu nie odczuwasz ich tak bardzo, co pozwala Ci jechać szybciej i dalej przy mniejszym zmęczeniu.

Co robi amortyzator?

Amortyzator jest zasadniczo sprężyną, która ma za zadanie absorbować siłę. Kiedy absorbuje siłę, zamienia tę energię w ciepło, które rozprasza się w atmosferze. Bez amortyzatora wstrząsy byłyby odczuwane przez użytkownika i przenoszone bezpośrednio przez ramę roweru. Prowadzi to do niekomfortowych warunków jazdy i większego zmęczenia z czasem, gdy te wstrząsy nie są absorbowane.

Dlaczego są mi potrzebne?

Amortyzatory są potrzebne, ponieważ zwiększają komfort jazdy, zmniejszają zmęczenie i poprawiają prowadzenie przy prędkości. Bez nich, musiałbyś stale zmieniać pozycję ciała, aby skompensować każdą nierówność na drodze, co z czasem doprowadziłoby do bólu pleców i innych urazów, a także utrudniłoby utrzymanie właściwej kontroli nad rowerem przy dużych prędkościach.

Jak one działają?

Amortyzatory to urządzenia hydrauliczne, które wykorzystują olej do pochłaniania wstrząsów i drgań na drodze. Posiadają one wewnętrzny tłok, który porusza się w górę i w dół, sprężając powietrze lub płyn pomiędzy dwiema komorami; podczas sprężania płyn pochłania energię z wyboju i zamienia ją w ciepło. Ich zastosowanie widać nawet w starszych modelach motocykli WSK 125, które posiadały takie właśnie amortyzatory co niewątpliwie przyczyniło się do ich sukcesu na rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*