Technologie

Żywica epoksydowa – czym jest i w jakim celu jest wykorzystywana?

Żywica epoksydowa – czym jest i w jakim celu jest wykorzystywana?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Powszechnie stosowana w przemyśle motoryzacyjnym i nie tylko, bowiem zastosowań ma bardzo wiele. Bardzo często mamy z nią kontakt, choć w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy np. w podłogach, blatach, farbach i innych powłokach.

Żywica, ale nie taka z drzewa

Żywica epoksydowa jest klejem używanym do łączenia różnych materiałów ze sobą. Żywica epoksydowa jest termoutwardzalnym materiałem polimerowym, https://primson-composites.pl/zywice-epoksydowe/ który jest zwykle stosowany w budownictwie i przemyśle wytwórczym.

Powstaje na skutek łączenia się ze sobą dwóch różnych związków poprzez ciepło, ciśnienie lub reakcję chemiczną. Te dwa związki nazywane są monomerami, czyli małymi cząsteczkami, które po połączeniu tworzą polimery.

Reakcja łańcuchowa ma miejsce, gdy łączą się one ze sobą, tworząc większą cząsteczkę, która tworzy ostateczną strukturę produktu. Proces ten powoduje tworzenie wiązań krzyżowych pomiędzy łańcuchami cząsteczek, które wytwarzają silniejsze wiązania, niż tworzone przez cząsteczki samodzielnie.

Żywica epoksydowa w najczęstszych postaciach

Eter diglicydylowy bisfenolu A (BADGE). Ten rodzaj żywicy epoksydowej jest używany do produkcji części elektrycznych, takich jak płytki drukowane (PCB). Jest również stosowany jako klej do powlekania powierzchni, takich jak tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym (GFRP) i tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem węglowym (CFRP).

Eter diglicydylowy bisfenolu F (BFDGE). Ten rodzaj żywicy epoksydowej jest stosowany w wysokowydajnych tworzywach konstrukcyjnych do zastosowań strukturalnych. Może być również stosowany jako powłoka dla metali lub ceramiki w celu zapewnienia wytrzymałości na uderzenia i odporności na ciepło.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*