Styl życia

Zabawki, które rozwijają zmysły dziecka

Zabawki, które rozwijają zmysły dziecka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawki dla dzieci powinny zarówno bawić, jak i uczyć, oddziałując na zmysły malucha i wspierając jego właściwy rozwój intelektualny oraz manualny. Taką rolę z pewnością spełniają zabawki edukacyjne i sensoryczne, których używanie wpływa pozytywnie na zmysł dotyku, słuchu, smaku czy węchu. Warto podkreślić, że jeśli wybierzemy modele intrygujące pod względem wyglądu czy zastosowania, to przyciągną one uwagę dziecka w każdym wieku.

Modele edukacyjne i sensoryczne – dla dzieci w różnym wieku

Pierwszą kategorię zabawek rozwijających zmysły naszych dzieci stanowią modele edukacyjne, w tym zwłaszcza różnego rodzaju klocki oraz urządzenia z wieloma przyciskami i wystającymi elementami, dzięki którym maluch ćwiczy koordynację ruchową palców. Na rynku są również dostępne bardziej zaawansowane zabawki interaktywne, wydające różne dźwięki i odgłosy, a nawet imitujące ludzką mowę. Pomagają one naszej pociesze przede wszystkim nabywać podstawowe umiejętności w zakresie mowy oraz rozumienia pojęć.

Odrębną kategorię produktów przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników stanowią natomiast tzw. zabawki sensoryczne. Z pozoru nie wyróżniają się one niczym na sklepowej półce, ponieważ przeważnie nie są kolorowe. Posiadają jednak ciekawe kształty i mają fakturowaną powierzchnię, co powoduje, że wzbudzają u dzieci ciekawość. Ostatnio popularna jest zwłaszcza zabawa piłeczkami sensorycznymi, służącymi zarówno do rzucania, jak i gryzienia.

Na rynku można też znaleźć liczne gniotki i maskotki do ściskania, książeczki pluszowe (wyjątkowo miękkie w dotyku), puzzle dźwiękowe i proste instrumenty (rozwijające słuch), a także czarno-białe obrazki. Jeśli chodzi o ten ostatni produkt, to zabawa specjalnymi obrazkami kontrastowymi, przedstawiającymi różne zwierzęta czy figury, pomaga w efektywny sposób rozwijać wzrok malucha.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*