Ogród i dom

Światło w sypialni – jak o nie zadbać?

Światło w sypialni – jak o nie zadbać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia jest dla większości osób synonimem spokoju oraz intymnej atmosfery. Jest to bowiem miejsce przeznaczone do relaksu po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Z tego powodu warto sprawić, aby pomieszczenie to było przytulne i przyjazne dla użytkownika, a jednym z kluczowym elementów pozwalających osiągnąć ten cel jest zadbanie o właściwe oświetlenie. Koniecznie powinno ono być subtelne i ciepłe pod względem barwowym, ponieważ dzięki temu będzie łagodziło stres i napawało nas dużym spokojem. Pamiętajmy jednak o tym, że klasyczne lampki do sypialni to nie jedyne możliwe rozwiązanie – istnieje jeszcze wiele innych opcji do wyboru.

Postaw na zróżnicowane źródła światła

Projektując oświetlenie w swojej sypialni, w pierwszej kolejności należy wybrać właściwą lampę sufitową, która jest główną gwiazdą w tym wnętrzu. Powinna ona zostać powieszona w jednym z dwóch miejsc – albo nad dolną częścią łóżka, albo też na samym środku sufitu. Idealnym modelem jest oprawa o lekkiej formie, która skutecznie zmiękcza oraz rozprasza światło po całym pokoju, dzięki czemu nie męczy ono naszych oczu. Zaleca się zatem kupowanie wersji wykonanych z mlecznego szkła, ewentualnie obudowanych abażurem z delikatnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Jeśli chodzi o żarówkę, to pożądane są zwłaszcza te emitujące ciepłe pod względem barwowym światło, jak najbardziej zbliżone do dziennego, czyli naturalnego.

W omawianym pomieszczeniu muszą się też znaleźć lampki nocne, pełniące rolę świateł bocznych. Umieśćmy je na stolikach stojących obok łóżka. Pamiętajmy, aby znajdowały się nie wyżej niż pół metra od poziomu samego materaca, ponieważ w ten sposób zapewnimy naszym oczom optymalny komfort. Do tego typu niedużych lampek z powodzeniem wystarczy żarówka o średniej mocy 25 W, koniecznie o neutralnej barwie światła. Trzecim rodzajem opraw znakomicie sprawdzających się w sypialni są kinkiety ścienne – zazwyczaj niewielkie, ale bardzo stylowe. Często okazują się prawdziwą ozdobą wnętrza i pozwalają na zbudowanie nastroju intymności. Jeśli zdecydujemy się na wersje świecące w dół, to wówczas możemy nawet zrezygnować z lampek nocnych.

Niektóre osoby umieszczają również w sypialni lampy podłogowe (nadające się zwłaszcza do dużych, przestrzennych pokoi), które można nabyć w wielu wariantach, Modne są ostatnio szczególnie modele z wysięgnikiem, cenione ze względu na funkcjonalność. Z kolei osobom lubiącym nowoczesne i praktyczne rozwiązania zaleca się zamiast klasycznych lamp tzw. oświetlenie punktowe – przede wszystkim w postaci halogenów i listw LED-owych. W ten sposób skutecznie rozjaśnimy wszelkie zakamarki , m.in. wnękę w ścianie, garderobę czy toaletkę służącą do wykonywania makijażu. Co istotne, tego typu rozwiązania są energooszczędne i pozwalają na zmianę natężenia emitowanego światła. 

Nie zapomnij o ściemniaczach 

Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie w sypialni źródeł dających nieco zbyt chłodne i jasne światło, wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie praktycznych ściemniaczy. Są to specjalne transformatory, które posiadają funkcję regulacji natężenia emitowanego światła w granicach od 0 do aż 100% jego całkowitej mocy. Najbardziej zaawansowane modele umożliwiają nawet sterowanie prędkością wentylatora oraz roletami lub żaluzjami. Decyzja o ich zamontowaniu jest doskonałym wyborem zwłaszcza dla tych osób, którym zależy na płaceniu niższych rachunków za prąd – przyciemnianie światła powoduje bowiem niższy pobór energii. Urządzenia te można zamówić na http://elektromag.pl/

Ponadto ściemniacze znakomicie nadają się do budowania nastrojowej i romantycznej atmosfery, a także w znacznym stopniu zwiększają komfort w trakcie oglądania telewizji, ponieważ chronią nasze oczy przed zmęczeniem. Tego typu rozwiązania warto stosować przede wszystkim do klasycznych żarówek (dzięki ściemniaczom nie palą się tak często), świetlówek (trzeba wybierać modele przeznaczone wyłącznie do nich), halogenów (znacznie zwiększają ich żywotność, nawet o 70%, co wynika z faktu, że mniejsza intensywność światła skutkuje zmniejszonym wydzielaniem ciepła) oraz LED-ów (nie wpływają na ich żywotność, ale umożliwiają uzyskanie optymalnej intensywności światła).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*