Technologie

Różnice między oponami do aut ciężarowych a osobowych

Różnice między oponami do aut ciężarowych a osobowych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony to zdecydowanie jedne z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Modele montowane w samochodach ciężarowych w znacznym stopniu różnią się od wersji przeznaczonych do aut osobowych. Przede wszystkim są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, gdyż posiadają inne rozwiązania w budowie zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Jeśli chcemy zakupić porządne opony ciężarowe, to koniecznie zapoznajmy się z ofertą dostępną na https://profesjonalneopony.pl/pol_m_Ciezarowe-357.html.

Wygląd bieżnika ma istotne znaczenie

Podstawowa różnica między oponami do aut ciężarowych i osobowych polega na innym wyglądzie bieżnika. W przypadku tych pierwszych mamy zazwyczaj do czynienia z wersją o rzeźbie asymetrycznej, charakteryzującą się wyjątkowo skomplikowanym wzorem (układ klocków i rowków). Wszystko przez to, że wymagane są tutaj znacznie lepsze właściwości trakcyjne ogumienia, które musi sobie poradzić w zróżnicowanych warunkach pogodowych (śnieg, deszcz, błoto itp.), a także przy nadmiernym obciążeniu. Z kolei w zwykłych samochodach przeważają bieżniki symetryczne oraz kierunkowe.

Wyraźne różnice dotyczą również budowy wewnętrznej. Do produkcji opon ciężarowych stosuje się bowiem głównie mieszanki o ponadprzeciętnej odporności na zużycie i uszkodzenia natury mechanicznej, a boki konstrukcji są dodatkowo wzmocnione w celu ich zabezpieczenia przed otarciami o krawężniki. Jeśli chodzi o osnowę, to wykonuje się ją niemal zawsze z włókien stalowych, a nie tak jak w przypadku opon osobowych – z materiałów tekstylnych. Pozostałe wyróżniki to m.in. sztywniejsza budowa i bardziej poszerzone żebra. 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*