Styl życia

Powrót na rynek pracy po narodzinach dziecka – jak to zrobić?

Powrót na rynek pracy po narodzinach dziecka – jak to zrobić?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Urodzenie dziecka wiąże się nie tylko z niesamowitym szczęściem i sielanką. To także obowiązki i wykluczenie na jakiś czas z rynku pracy. Kiedy jednak maluch nie wymaga już nieustannej opieki mamy, warto przemyśleć powrót do zatrudnienia. Jednakże podrzucenie dziecka dziadkom nie zawsze jest możliwe, czy to z braku takowych, czy też dlatego, że sami pracują albo po prostu inaczej spędzają swój czas. Co wtedy?

Warto rozważyć zatrudnienie niani

Lepiej jest jednak nie polegać na niani z ogłoszenia, której kwalifikacji w żaden sposób nie jesteśmy w stanie poznać, ani z usług nastoletniej córki sąsiadów. Doskonałym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalistki, na przykład poprzez kontakt z agencją. Na rodziców czekają w takiej sytuacji specjalne ulgi, dzięki czemu będą mogli objąć opiekunkę wiążącą umową nianie, która jest gwarantem rzetelnego podejścia do obowiązków.

Można skorzystać z dobrodziejstwa dwóch rodzajów umów – aktywizacyjnej oraz uaktywniającej. Różnią się one między sobą, ale ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że państwo dopłaca lub całkowicie pokrywa składki niani, żeby tylko ułatwić rodzicom powrót do wykonywanego wcześniej zawodu. Jest to opcja dla każdego, komu zależy na pełnej przejrzystości prawnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*