Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem gwarantuje mobilność, niezależność i znacznie ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Własny wóz jest niezwykle ceniony zwłaszcza przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nierzadko umożliwia dojazd do klienta, szybkie i bezproblemowe dostanie się do siedziby firmy w nagłym wypadku oraz wygodne przemieszczanie się między rozmaitymi lokalizacjami w mieście, kiedy zaistnieje chociażby potrzeba dopełnienia formalności urzędowych. Zakup samochodu za gotówkę stanowi wydatek, na który nie może pozwolić sobie większość przedsiębiorców. Auto należy traktować jak inwestycję i wybrać takie, które będzie niezawodne, a zarazem reprezentacyjne. Najczęściej takie samochody oznaczają spore koszty. Co więc zrobić w takim przypadku? Warto rozważyć dwie opcje – kredyt i leasing. Czym się różnią i która z nich jest bardziej korzystna? Oto kilka cennych informacji, które pomogą w podjęciu decyzji!
Zacznijmy od pierwszego rozwiązania, którym jest kredyt. Ten udzielany na wóz firmowy niewiele różni się od standardowych kredytów konsumenckich przeznaczonych dla osób prywatnych. Bank pożycza przedsiębiorcy środki w pełnej wysokości kosztu samochodu, zgodnie z określonym w umowie procentem i z uwzględnieniem dodatkowych opłat, takich jak ubezpieczenie. Zaletą tej opcji jest to, że klient sam określa, czy chce zakupić auto nowe, czy używane i przez cały czas zachowuje dużą elastyczność w dysponowaniu nim. W dowolnym momencie może je sprzedać i nabyć nowe, a także dokonać wcześniejszej spłaty kredytu. Gdy pełna należność zostanie uregulowana, kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Istotną wadą zaciągniętego zobowiązania jest obniżenie zdolności kredytowej, rygorystyczne zasady dotyczące tego, komu banki przyznają kredyt, zmienne oprocentowanie oraz długotrwałe procedury związane z koniecznością skompletowania obszernej dokumentacji. Z ciekawym kalkulatorem kredytu, który pozwoli na oszacowanie przybliżonych kosztów można zapoznać się na stronie https://kalkulator.vwbank.pl/vw.
Teraz przyjrzyjmy się alternatywie, czyli leasingowi dla firm. Można porównać do go najmu o charakterze długotrwałym, który funkcjonuje w oparciu o umowę zawieraną między leasingobiorcą a leasingodawcą. Będzie wspaniałą opcją dla osób, którym zależy na czasie, bowiem w przeciwieństwie do starania się o kredyt w banku, tutaj nie trzeba gromadzić wielu dokumentów a cała procedura jest niezwykle prosta. Co ciekawe, samochód w leasing mogą otrzymać nawet właściciele firm, którym bank odmówił przyznania kredytu! Należy jednak pamiętać o tym, że leasing znacznie ogranicza możliwość sięgnięcia po używany wóz, a więc stajemy przed koniecznością zdecydowania się na znacznie droższe auto. Wóz nie jest naszą własnością, a co za tym idzie – nie możemy sprzedać go w trakcie obowiązywania umowy. Która z tych opcji jest korzystniejsza? Odpowiedzi na to pytanie musi udzielić sobie każdy przedsiębiorca, dokonując wcześniej uważnej analizy swoich możliwości finansowych oraz przyszłych planów budżetowych.