Technologie

Konstrukcje metalowe – jak sprawdza się ich stan techniczny?

Konstrukcje metalowe – jak sprawdza się ich stan techniczny?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konstrukcje metalowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są niezwykle proste w montażu oraz słyną z dużej wytrzymałości. Należy jednak pamiętać, że metal może z czasem tracić swoje właściwości pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, w tym zwłaszcza atmosferycznych, co często prowadzi do znacznego osłabienia całej konstrukcji. Z tego względu konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań stanu technicznego tego rodzaju obiektów.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników obiektu

Stan konstrukcji metalowych zależy w największej mierze od rodzaju zastosowanego materiału. Uszkodzenie obiektu wynika bardzo często z różnych nieciągłości w jego strukturze – trzeba zwracać szczególną uwagę na stan kształtowników podtrzymujących całość. W celu sprawdzenia jakości tych i innych elementów wykonuje się specjalistyczne badania nieniszczące, polegające na wskazaniu i pełnym zobrazowaniu wszelkich nieciągłości w materiale przy użyciu stosownych narzędzi pomiarowych.

Można wyróżnić:

  • badania wizualne (wstępne, wyłącznie wzrokowe, bez użycia profesjonalnych sprzętów)
  • metodę prądów pomiarowych
  • metodę magnetyczno-proszkową
  • metodę penetracyjną (inaczej badanie pt)
  • badania radiograficzne
  • badania ultradźwiękowe (popularny i często stosowany jest zwłaszcza ultradźwiękowy pomiar grubości poszczególnych elementów konstrukcji).

W pierwszej kolejności wykonuje się zawsze ogólne badanie wzrokowe, pozwalające określić, czy na pierwszy rzut oka są widoczne jakiekolwiek nieciągłości. Dopiero później przechodzi się do kolejnych, bardziej zaawansowanych badań. Ich wybór jest uzależniony od indywidualnego podejścia fachowca i rodzaju zaobserwowanych błędów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*