Kiedy sięgnąć po farby alkidowe?

W sklepach budowlanych znaleźć można najróżniejsze rodzaje farb. Farby ftalowe wyróżniają się spośród nich przede wszystkim niską ceną. Materiałem potrzebnym do ich produkcji jest głównie olej roślinny różnego pochodzenia (lniany, słonecznikowy, sojowy etc.). Dostępne na rynku tego typu produkty mają go w swoim składzie od 40 do 80 procent, a duża ilość żółtej cieczy wpływa korzystnie na ich niski koszt.

Do czego sprawdzają się farby ftalowe?

Farby ftalowe, inaczej alkidowe, mają bardzo szerokie zastosowanie. Niska cena i powszechna dostępność sprawiają, że często sięgamy po nie przy różnorodnych pracach remontowych i wykończeniowych na zewnątrz i wewnątrz: w domach, mieszkaniach, biurach oraz w ogrodzie, czy na działkach. Takie produkty nadają się do malowania drewna, metalu (zazwyczaj jedna jest skuteczna do obu tych powierzchni), a nawet do betonu.

Farby tego typu możemy też podzielić na te o charakterze bardziej przemysłowym i te z przeznaczeniem dekoracyjnym. Te pierwsze znajdą zastosowanie w halach produkcyjnych, fabrykach i magazynach. Mają niższą zawartość oleju, co sprawia, że uzyskany efekt finalny jest mniej ozdobny, a malowane powierzchnie mają niższy połysk. Nadrabiają jednak swoją wytrzymałością i odpornością na ścieranie, zabrudzenia, powstawanie odprysków i czynniki atmosferyczne. Farba alkidowa dekoracyjna wybierana jest natomiast tam, gdzie zależy nam na pięknych, nasyconych kolorach i głębi barw. Można nimi dekorować wewnętrzne elementy wystroju, jak i małą i dużą architekturę naszych ogrodów.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − 3 =