Pomimo, że znajomość języków obcych stała się podstawą w dzisiejszych czasach, a liczba studentów kończących filologię różnych języków wciąż rośnie, okazuje się, że istnieje wiele możliwości zarobku. Im bardziej niszowy język, tym większa szansa na zdobycie pracy. Do łask wracają odłożone na dolną półkę języki. W jaki sposób zarabiać?
Można zatrudnić się w szkole językowej lub udzielać lekcji prywatnych. Zatrudnienie w szkole daje możliwość stałej posady i systematycznej wypłaty. Natomiast własna działalność wiąże się z wysiłkiem polegającym na zbudowaniu stałej bazy klientów, udowodnieniu renomy swojej firmy i intensywnej pracy, ponieważ większa ilość uczniów wiążę się z wyższym zarobkiem. Ten rodzaj pracy sprawdzi się szczególnie wśród osób lubiących kontakt z ludźmi. Związany jest pośrednio z zawodem nauczyciela, który również może stanowić jego alternatywę. Ten etat natomiast rzadko się zwalnia, poza tym ilość wakatów jest ograniczona i nie dotyczy wszystkich języków.
Ciekawym pomysłem na połączenie znajomości języka i własnej działalności jest założenia biura tłumaczeń. Można wówczas dołączyć ekspertów z dziedziny innych języków i poszerzyć ofertę.Oprócz podstawowych tłumaczeń, warte zainteresowania są przekłady dokumentów, pism sądowych itp., których tłumaczenie wymaga certyfikacji specjalistycznym egzaminem. Praca wymaga precyzji i skrupulatności oraz cierpliwości, więc lepiej pasuje do osób systematycznych i lubiących pracę biurową. Tłumaczenia mogą też dotyczyć książek, czasopism.