Technologie

Jak wymienić łożysko w samochodzie?

Jak wymienić łożysko w samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Samochód składa się z ogromnej ilości łożysk. Znajdują się one wszędzie tam, gdzie mamy wirujące elementy. Są między innymi w alternatorze, pompie wspomagania, sprężarce klimatyzacji, ale przede wszystkim w samym silniku i skrzyni biegów. Nie można też zapomnieć o łożyskach w kołach, które są najczęściej psującymi się, jeżeli chodzi o typowe auto osobowe. Objawy uszkodzenia są trudne do pominięcia: Słyszymy wtedy głośny hałas w czasie jazdy, który narasta wraz z prędkością. Takie łożysko należy jak najszybciej wymienić, inaczej ryzykujemy nawet odpadnięciem koła.

Czy damy radę samodzielnie?

Wielu kierowców wykonuje proste naprawy przy swoich samochodach samemu. Jednak w przypadku łożysk do kół absolutnie nie poleca się ich wymieniać domowymi metodami. Nie znaczy to, że taka naprawa jest fizycznie niewykonalna, ale ryzykujemy uszkodzenie nowego łożyska, próbując np. wbijać je młotkiem do zwrotnicy. Warsztaty wykorzystują do tego celu specjalne prasy hydrauliczne o sile nawet kilkudziesięciu ton. Zakup takiego urządzenia to koszt nawet kilku tysięcy złotych, nie opłaca się więc tego robić tylko po to, by wymienić jedno czy nawet kilka łożysk.

Sposób wymiany 

Gdy oddajemy auto do warsztatu, mechanicy najpierw demontują zwrotnicę z samochodu. W niej osadzone jest łożysko oraz piasta. Następnie na prasie wyciskają z wnętrza zarówno jeden jak i drugi element. W identyczny sposób osadzane jest łożysko nowe, a z piasty trzeba jeszcze usunąć pozostałości starego, za pomocą specjalnego ściągacza śrubowego. Następnie zwrotnica zakładana jest ponownie do auta i już możemy cieszyć się jazdą bez szumu i hałasu. Jeśli chcemy szybko zamówić dobrej jakości łożyska sklep internetowy jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*