Ścieki to wszystko, co trafia z naszych domostw i fabryk do naturalnych zbiorników wodnych lub dołów gnilnych. Za pomocą rurociągów odprowadzane są odpadowe substancje przemysłowe, resztki pożywienia oraz fekalia. Biorąc pod uwagę wysoką szkodliwość ścieków, zanim dostaną się one do on rzek, powinny zostać poddane filtracji. W Polsce niestety nie wszystkie zanieczyszczone ciecze płyną prosto do oczyszczalni, przez co niektóre naturalne cieki wodne stały się martwe.
Aby proces pozbawiania wody skażeń przebiegał poprawnie, musi on się odbywać za pomocą specjalistycznych urządzeń. Pierwszym etapem jest mechaniczna selekcja osadów i większych elementów znajdujących się w cieczy. Następnie wykorzystuje się aktywność mikroorganizmów, dzięki którym zostaje uruchomione biologiczne utlenienie się związków występujących w ściekach. W ostatnim etapie przy użyciu specjalnych komór odbywa się oczyszczanie z osadu czynnego wraz z głębokim usuwaniem azotu i defosfatacją.
Cel oczyszczalni przydomowej jest dokładnie taki sam jak jej wielkiego, miejskiego odpowiednika. Ma ona oczyścić ścieki ze szkodliwych dla środowiska związków, by w neutralnej formie mogły powrócić do obiegu naturalnego. Można powiedzieć, że to rodzaj szamba, wewnątrz którego wzbudzane są bardzo intensywne procesy biologiczne rozkładające zanieczyszczenia na obojętne dla otoczenia minerały odprowadzane do gruntu. Jeśli interesują nas takie rozwiązania, np. na stronie: https://biopolis.pl/kategoria-produktu/dmuchawy-napowietrzajace/ kupimy pompkę napowietrzającą, umożliwiającą prawidłowe przebieganie oczyszczania i dostarczanie bakteriom niezbędnego tlenu.