Technologie

Instalacja certyfikatu SSL na serwerze

Instalacja certyfikatu SSL na serwerze

Tracy Le Blanc/pexels.com

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo odwiedzającym naszą witrynę internetową. W pewnych sytuacjach jest absolutnie niezbędny i wymagany, na przykład gdy prowadzimy sklep online. Przyda się także podczas uruchamiania forum dyskusyjnego, bloga, czy dowolnego innego portalu, na którym ludzie będą się rejestrować z podaniem nazwy użytkownika i hasła. Dziś sprawdzamy, w jaki sposób przeprowadza się instalację takiego certyfikatu na serwerze.

Wniosek o wyrobienie

By możliwe było osiągnięcie celu, musimy najpierw nasz certyfikat w ogóle uzyskać. W tym celu albo samodzielnie zgłaszamy się do jednej z firm, które zajmują się tym procesem, albo też robimy to za pośrednictwem administratorów serwera. Duża ilość usługodawców pozwala nam na znaczne skrócenie tego procesu właśnie poprzez wzięcie na siebie procesu załatwiania wszystkich formalności. Certyfikat SSL otrzymamy w formie specjalnego pliku. Ten musimy wgrać do odpowiedniego katalogu. Najczęściej służy nam do tego panel, dzięki któremu możliwa jest administracja serwerami. W ustawieniach podajemy miejsce położenia ww. pliku, przy czym należy oczywiście zabezpieczyć go przed swobodnym dostępem z zewnątrz.

Uruchomienie HTTPS

Ostatni krok to włączenie komunikacji SSL, która w przypadku stron WWW oparta jest na systemie HTTPS. Oznacza to otwarcie portu numer 443, do którego klienci będą automatycznie kierować swoje zapytania. W tym momencie możemy już sprawdzić, czy wszystko działa. Wpiszmy adres naszej strony poprzedzając go prefiksem “https” zamiast zwykłego “http”. Jeśli witryna otworzy się bez żadnych błędów, oznacza to, że wszystko działa poprawnie.

Na hostingach, takich jak np. https://rapiddc.pl/, możemy łatwo otrzymać pomoc administracji, która wykona dla nas wszystkie powyższe kroki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*