Dokumenty, które trzeba mieć przy transporcie aut z zagranicy?

Jedną z większych trudności, na którą mogą natrafić osoby chcące sprowadzić samochód z zagranicy, są formalności. Liczba potrzebnych dokumentów niejednokrotnie jest bardzo duża, a braki w nich mogą skutkować zatrzymaniem auta na granicy. Zatem, o czym należy pamiętać transportując zakupiony za granicą samochód? 

Lista najpotrzebniejszych dokumentów, których brak może skutkować zatrzymaniem auta na granicy

Wiele osób kupuje uszkodzone auta z USA i stara się je sprowadzić do kraju. Aby transport był możliwy, a co najważniejsze legalny konieczne jest spełnienie kilku formalności. Tak więc jeszcze przed wyjazdem samochodu ze Stanów konieczne jest opłacenie kosztów wynajęcia kontenera i jego przetransportowania do jednego z europejskich portów (najczęściej niemieckiego Hamburga).

Następnym krokiem realizowanym po dostarczeniu auta do docelowego miejsca w Europie jest opłacanie akcyzy, cła oraz podatku VAT. Ostatnimi formalnościami do załatwienia już w Polsce są badania techniczne sprowadzonego samochodu, wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz rejestracja pojazdu we właściwym Urzędzie Komunikacji.

Jak łatwo zatem zauważyć, import aut z USA nie jest do końca zadaniem prostym. Na szczęście, na rynku znaleźć można szereg firm zajmujących się doradztwem oraz pośrednictwem w zakupie i sprowadzaniu samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Skorzystanie z ich usług związane jest co prawda z koniecznością poniesienia pewnych dodatkowych kosztów. Niemniej jednak przy braku odpowiedniego doświadczenia dodatkowa inwestycja ma szansę szybko się zwrócić.  

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × dwa =