Pieniądze i biznes

Dokumenty, które trzeba mieć przy transporcie aut z zagranicy?

Dokumenty, które trzeba mieć przy transporcie aut z zagranicy?

Lukas/pexels.com

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z większych trudności, na którą mogą natrafić osoby chcące sprowadzić samochód z zagranicy, są formalności. Liczba potrzebnych dokumentów niejednokrotnie jest bardzo duża, a braki w nich mogą skutkować zatrzymaniem auta na granicy. Zatem, o czym należy pamiętać transportując zakupiony za granicą samochód? 

Lista najpotrzebniejszych dokumentów, których brak może skutkować zatrzymaniem auta na granicy

Wiele osób kupuje uszkodzone auta z USA i stara się je sprowadzić do kraju. Aby transport był możliwy, a co najważniejsze legalny konieczne jest spełnienie kilku formalności. Tak więc jeszcze przed wyjazdem samochodu ze Stanów konieczne jest opłacenie kosztów wynajęcia kontenera i jego przetransportowania do jednego z europejskich portów (najczęściej niemieckiego Hamburga).

Następnym krokiem realizowanym po dostarczeniu auta do docelowego miejsca w Europie jest opłacanie akcyzy, cła oraz podatku VAT. Ostatnimi formalnościami do załatwienia już w Polsce są badania techniczne sprowadzonego samochodu, wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz rejestracja pojazdu we właściwym Urzędzie Komunikacji.

Jak łatwo zatem zauważyć, import aut z USA nie jest do końca zadaniem prostym. Na szczęście, na rynku znaleźć można szereg firm zajmujących się doradztwem oraz pośrednictwem w zakupie i sprowadzaniu samochodów ze Stanów Zjednoczonych. Skorzystanie z ich usług związane jest co prawda z koniecznością poniesienia pewnych dodatkowych kosztów. Niemniej jednak przy braku odpowiedniego doświadczenia dodatkowa inwestycja ma szansę szybko się zwrócić.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*