Rosnące ceny węgla i jego pochodnych sprawiają, że coraz więcej Polaków szuka alternatywnych paliw i systemów grzewczych. Do ciekawych rozwiązań zaliczyć należy ogrzewanie domu pelletem. Opał wytwarzany ze sprasowanych odpadów drzewnych jest ekologiczny i zapewnia dużo ciepła.
Żeby móc ogrzewać dom pelletem, trzeba wcześniej zainwestować w kocioł umożliwiający spalanie tego paliwa. Coraz więcej samorządów decyduje się na dotowanie zakupu tego rodzaju urządzeń grzewczych, ponieważ korzystanie z nich pozwala ograniczyć ilość smogu w powietrzu. Nowoczesne kotły na pellet to bezobsługowe urządzenia sterowane elektronicznie. Rola użytkownika ogranicza się jedynie do uzupełniania zasobnika na paliwo oraz okresowego usuwania popiołu. Warto dodać, że popiół powstający w wyniku spalania pelletu może zostać powtórnie wykorzystany jako nawóz pod trawniki.
Wielu użytkowników kotłów na węgiel i jego pochodnych narzeka na niestabilne ceny surowców kopalnych. Prawdopodobnie w najbliższych latach węgiel nadal będzie drożał i ogrzewanie nim domu przestanie być opłacalne. Ogromną zaletą pelletu jest jego stabilność cenowa. Państwowe koncerny zajmujące się wydobyciem węgla mogą swobodnie dyktować ceny bez względu na popyt i podaż. Wytwarzaniem opału z drewna zajmują się wyłącznie prywatne firmy, które działają w otoczeniu konkurencji i nie mogą sobie pozwolić na podnoszenie cen. Co ważne, paliwo produkowane jest w Polsce, więc nie trzeba go importować. Na ogrzewanie domu pelletem warto zdecydować się również ze względu na środowisko naturalne. Pellet to naturalny surowiec, który podczas spalania nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji.