Podczas klasycznego treningu mózg wysyła sygnały elektryczne, które wywołują skurcze mięśni. Dzięki tym skurczom, osoba trenująca może biegać lub dźwigać ciężary. W przypadku treningu EMS podobne bodźce są wysyłane z pominięciem centralnego układu nerwowego, przy pomocy zewnętrznego urządzenia. Podczas sesji treningowej ćwiczący ubrany jest w specjalny kombinezon, który wywołuje kontrolowane skurcze mięśni pobudzające je do pracy. Profesjonalne treningi przy użyciu tego systemu oferuje m.in. firma MEON EMS. Podczas zajęć trener personalny dostosowuje intensywność pracy urządzenia do możliwości trenującego.
Elektrostymulacja mięśni przeznaczona jest zarówno dla sportowców, jak i osób, które dotychczas nie podejmowały aktywności fizycznej. Treningiem EMS powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, którym zależy na szybkich i widocznych efektach ćwiczeń. W przypadku tego rodzaju systemu pierwsze rezultaty zaczynają być widoczne już po sześciu sesjach treningowych. Z elektrostymulacji mięśni coraz częściej korzystają profesjonalni sportowcy, którym zależy na wzmocnieniu mięśni, zwłaszcza tych głębokich, których pobudzanie podczas klasycznych ćwiczeń jest trudne.
Trening EMS sprawdza się również w przypadku osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy i spalić nieco tkanki tłuszczowej. Elektrostymulacja mięśni to dobry sposób na ujędrnienie ciała i pozbycie się cellulitu. Korzystanie z systemu EMS zalecane jest także osobom, które dochodzą do siebie po przebytych urazach lub kontuzjach. Odpowiednio dobrany program treningowy może znacząco przyspieszyć proces rekonwalescencji.