Żywienie koni to złożony temat. Planując końską dietę należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Każdego konia trzeba potraktować indywidualnie i rozważyć jego ogólny stan zdrowia, sposób utrzymania i obciążenia treningowe.
Koń ma stosunkowo mały żołądek w stosunku do swoich rozmiarów: mieści tylko około 10-15 litrów pożywienia. Dlatego bardzo ważne jest karmienie częste, małymi porcjami. Najlepiej dzienną dawkę podzielić na 3-4 porcje i podawać je o stałych porach. Podczas karmienia i bezpośrednio po koń powinien mieć spokój. Sama pasza powinna być najwyższej jakości ze względu na dużą wrażliwość końskiego układu pokarmowego a jej ilość indywidualnie dostosowana do potrzeb zwierzęcia. Oprócz pokarmu konie muszą mieć stały dostęp do świeżej wody, a jeśli to niemożliwe, powinny być pojone kilka razy dziennie, do woli. Żłób i poidło trzeba kontrolować i utrzymywać w czystości.
Podstawowym i najważniejszym składnikiem końskiej diety są pasze objętościowe, przede wszystkim siano. Poza wartościami odżywczymi (niepracujący koń może żywić się wyłącznie sianem) siano jest bogate w błonnik, bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dostęp do siana zapewnia też koniowi stałe zajęcie.
Jako źródło energii koniom podaje się pasze treściwe, kiedyś był to przede wszystkim owies, obecnie szeroko stosuje się gotowe karmy w formie musli lub granulatów. Są to zwykle mieszanki sprasowanych zbóż, z owsem lub bez, traw, ziół i dodatków witaminowo- mineralnych. Występują w niezliczonych odmianach, uwzględniających rozmaite typy, sposoby użytkowania i problemy konia.
Smacznym, a niekiedy wręcz koniecznym urozmaiceniem w żywieniu koni jest mesz i wysłodki buraczane. Mesz podaje się koniom od dawna, ale wysłodki nie są jeszcze aż tak popularne. Warto wiedzieć o nich więcej, bo to bardzo wartościowa pasza. O ich licznych zaletach i korzyściach ze stosowania można przeczytać tutaj https://www.zywieniekoni.pl/wyslodki-buraczane/