Pojęcie statycznego i dynamicznego pola widzenia jest używane najczęściej w kontekście badań okulistycznych. Jednym z nich jest perymetria. Zabieg pomaga podczas diagnozowania chorób siatkówki, nerwu wzrokowego, zaburzeń neurologicznych, bólu głowy, który nie ustępuję wobec stosowania popularnych metod a także gdy występuje słaba ostrość widzenia, towarzysząca często nadciśnieniu. Cechuje się wysoką skutecznością. Podczas badania używa się sprzętu zaawansowanego technologicznie, dzięki niemu wiarygodność diagnozy idzie w parze z komfortem badanego pacjenta.
Metody badania statycznego i dynamicznego pola widzenia, obejmują wykorzystanie sygnału świetlnego. W pierwszym wypadku punkt pojawia się i znika, w drugim przemieszcza się. Pacjent podczas zabiegu, zależnie od wybranej metody, widzi stały lub przemieszczający się sygnał świetlny. Śledząc jego pojawianie się, komunikuje lekarzowi zamiany. Osoba przeprowadzająca zabieg notuje dane, za pomocą których tworzy mapę pola widzenia. Następnie wyciąga odpowiednie wnioski i stawia diagnozę.
Do badań wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt medyczny – polomierz. Urządzenie posiada przycisk, pozwalający na kontakt z okulistą, który dzięki odpowiedniej sygnalizacji badanego, jest w stanie ocenić jego reakcje wzrokowe i wystawić prawidłową diagnozę. Badanie przeprowadzane za pomocą urządzenia jest bezbolesne oraz charakteryzuje się krótkim czasem trwania – od 10 do 15 minut. Urządzenie zapewnia przeprowadzenie zabiegu poprzez wykorzystanie zarówno kolorowych jak i czarno-białych sygnałów. A także posiada bogatą bazę danych, pomagających podczas badaniu wzroku obejmującego statyczne i dynamiczne pole widzenia.