Z pewnością niemal każdy wie, że istnieje coś takiego jak pellet, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę czym on tak właściwie jest i jak się go wytwarza. Tymczasem sam proces nie jest szczególnie skomplikowany i pozwala na wytworzenie doskonałego oraz zajmującego niewiele miejsca paliwa stałego, ale także paszy dla zwierząt i podkładów ogrodniczych.
Peletowanie, to nic innego jak wytworzenie granulatu poprzez sprasowanie przy użyciu dużych ciśnień materiałów, takich jak drewno lub całe gałęzie najczęściej z drzew owocowych. Pellet można wytwarzać także ze słomy, trzciny czy MDF-u. Dzięki poddaniu wybranego materiału obróbce peleciarką, powstają silnie sprasowane walce, co pozwala na oszczędność przestrzeni.
By uzyskać dobrej jakości granulat, należy skorzystać z profesjonalnej, przystosowanej do tego peleciarki. Jednak w pierwszej kolejności ważne jest, by odpowiednio wysuszyć oraz rozdrobnić biomasę. Im lepiej wstępnie przygotujemy używany przez nas materiał, tym lepszej jakości pellet uzyskamy.
Choć na rynku dostępne są różne rodzaje granulatorów, w tym także peleciarki paszowe, przeznaczone specjalnie do wytwarzania zajmującego mało miejsca pożywienia dla krów, świń i innych zwierząt, zasada działania we wszystkich jest dosyć podobna. Surowiec należy najpierw umieścić w dozowniku, z którego trafi on do matrycy. Specjalne prasujące rolki wtłoczą go dalej, gdzie zostanie poddany działaniu temperatury i wysokiego ciśnienia. Na końcu pellet jest przycinany na odpowiednią długość oraz chłodzony.
Peletowanie pozwala na wydajniejsze użytkowanie materiału, który chociaż poddany sprasowaniu, nie traci swoich wartości.