Styl życia

Co można przewozić na przyczepie?

Co można przewozić na przyczepie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czeka cię remont, przeprowadzka lub praca w ogrodzie? Masz do przewiezienia materiały budowlane lub meble? Nie musisz wynajmować firmy transportowej. Jeśli w twoim aucie jest zamontowany hak holowniczy, możesz sprawić sobie przyczepę samochodową. Musisz przy tym pamiętać o kilku sprawach.

Odpowiednia masa i ładowność przyczepy

Do prostych prac ogrodniczych lub przydomowych idealna będzie tzw. przyczepa lekka burtowa, którą znajdziemy chociażby pod adresem https://lorries.pl/kategoria-produktu/przyczepy-burtowe/. Przyczepy lekkie posiadają dopuszczalną masą całkowitą (DMC) do 750 kg, co oznacza, że nie będzie konieczne coroczne dokonywanie przeglądów technicznych. Sprawdźmy, jaka dopuszczalna masa przyczepy lekkiej jest podana w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. Nie możemy jej przekroczyć – jest to bardzo ważne.

Wraz z DMC producenci przyczep podają dopuszczalną ładowność. Tym samym dopuszczalna masa całkowita jest sumą masy własnej i ładowności. Jest to ważne, gdyż przeładowanie przyczepy wiąże się z ryzykiem uszkodzenia jej konstrukcji, a w przypadku kontroli drogowej – z otrzymaniem mandatu. Pamiętajmy też o równomiernym rozłożeniu ładunku. Najlepiej jeśli największy ciężar jest położony najbliżej osi. Ułożenie go zbyt blisko przedniej burty może sprawić, że przekroczymy dopuszczalny nacisk na hak. Jeśli natomiast nadmierny ciężar ułożymy na tyle przyczepy, cały zestaw może się stać niestabilny.

Co więc można przewozić na przyczepie samochodowej? Własna przyczepa daje sporo swobody. Jednak nie może być przeładowana, nierównomiernie załadowana ani nie może służyć do przewozu wielkogabarytowych przedmiotów, które zanadto wystają poza tylną i boczne burty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*