Pieniądze i biznes

Windykacja – na czym polega?

Windykacja – na czym polega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czasami wystarczy niezapłacony rachunek lub zapomniany mandat, byśmy odczuli, czym jest windykacja. Jak się okazuje, nie musimy zalegać mnóstwa pieniędzy – wystarczy wydarzenie losowe, które zaburzy naszą płynność finansową. Przyjrzyjmy się, na czym polega i jak przebiega windykacja.

Rodzaje windykacji 

Windykacja w Niemczech, jak i w Polsce może być przeprowadzona przez wierzyciela lub też windykatora, działającego z jego polecenia. Jest to próba odzyskania należnych środków od dłużnika, polegająca na dialogu i mediacji. Windykator powinien dołożyć wszelkich starań, by porozumieć się z dłużnikiem i ustalić harmonogram spłaty długu. Istnieją dwa rodzaje windykacji: miękka, czyli polubowna, która opiera się na dialogu i przypominaniu o terminach zapłaty oraz twarda, czyli sądowa. Windykacja twarda odbywa się wtedy, gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy – sprawa zostaje kierowana do sądu.

Polubowne działania windykacyjne mogą polegać na wysyłaniu smsów lub e-maili z przypomnieniem o długu, wysyłaniu listownych wezwań, rozmowach telefonicznych, mających na celu informowanie o stanie zadłużenia lub też negocjacjach telefonicznych. Spotkać się możemy również z windykacją terenową, która opiera się na bezpośrednim kontakcie z dłużnikiem. Najczęściej wizyta ta odbywa się w miejscu zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że osoba windykatora nie ma prawa wejść do naszego mieszkania, lecz zawsze warto podjąć próbę rozmowy, by ustalić pewne zasady obowiązujące przy spłacie zadłużenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*