Otwierając działalność gospodarczą często nie posiadamy wielkiego kapitału lub też nie chcemy go angażować na samym starcie działalności firmy. Warto skorzystać z kilku możliwości, które oferuje nam rynek. W jaki sposób zdobyć dodatkowe środki na otwarcie nowej działalności? Zapoznaj się z tym krótkim artykułem.
Pierwszą możliwością jest skorzystanie z dofinansowania oferowanego przez Urząd Pracy. Jest to obecnie najbardziej popularna forma wsparcia nowych przedsiębiorców. Żeby je otrzymać musimy wziąć udział w naborze. Są one ogłaszane kilka razy w roku, więc nawet jak za pierwszym razem nie uda nam się uzyskać dofinansowania, to możemy spróbować kolejny raz. Istotną kwestią jest to, że jest to pomoc bezzwrotna i nieopodatkowana, oczywiście jeżeli spełnimy wszystkie stawiane warunki. W przeciwnym razie będziemy musieli zwrócić wszystkie otrzymane środki.
Innym sposobem jest staranie się o dotację unijną. Wysokość ewentualnej dotacji uzależniona jest od projektu, w ramach którego staramy się o środki na założenie naszej działalności. Każdy projekt ma również inne warunki, na podstawie których przyznawane są dotacje. Jeżeli jesteśmy zainteresowani taką formą wsparcia, to musimy na bieżąco śledzić informacje umieszczane na stronach internetowych funduszy europejskich.
Pierwszą możliwością uzyskania pomocy ze strony państwa jest kredyt podatkowy dla małych przedsiębiorców. Nie jest on co prawda przeznaczony dla nowo otwartych firm, bo wymagany jest 10 miesięczny okres działalności. Jest jednak bardzo pomocny, a polega na tym, że firma może ubiegać się o odroczenie zapłaty podatku dochodowego, którego spłatę można rozłożyć na okres nawet 5 lat. Żeby się o niego starać trzeba niestety spełnić kilka warunków, między innymi trzeba zatrudniać co najmniej 5 osób.
Drugą możliwością dla przedsiębiorcy jest uzyskanie jednego z preferencyjnych kredytów dla firm. Możemy na przykład skorzystać z kredytu z gwarancją de minimis. Co to takiego? Otóż jest to pewna forma zabezpieczenia spłaty kredytu, którą gwarantuje Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Taki kredyt możemy uzyskać maksymalnie na okres 27 miesięcy. Same banki dla płynności transakcji finansowych swoich klientów mogą skorzystać z takich opcji, jak kredyty refinansowe Banku Centralnego.