Pixabay/pexels.com
Połączenia spawane nie należą do rzadkości. Są one wykonywane na budowach, w warsztatach, zakładach produkcyjnych. Po przyjrzeniu się spawaczowi można zauważyć, że spawa on z wykorzystaniem gazu lub prądu elektrycznego. Wpisanie w wyszukiwarce hasła „spawanie” powoduje wyświetlenie informacji na temat różnorodnych wyzwań związanych z łączeniem materiałów tą technologią.
Podczas spawania topione są oba łączone materiały. Powstaje tzw. jeziorko spawalnicze zawierające płynny metal. Po ostudzeniu materiał krzepnie i łączy oba elementy. Zaletą prawidłowego spawu są zatem: jednolitość spoiny i taka sama wytrzymałość połączenia jak materiałów spawanych. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania techniką spawania dużych konstrukcji. Więcej na ten temat można się dowiedzieć np. na stronie firmy https://www.halestudnicki.pl/.
Spawanie wymaga rozgrzania łączonych materiałów tak, aby się stopiły. W przypadku stali można do tego celu użyć zarówno płomienia jak i łuku elektrycznego. Inaczej sprawa przedstawia się podczas łączenia metali pokrytych tlenkami np. aluminium. Tutaj sprawdza się tylko spawanie elektryczne, które dzięki odpowiedniemu przebiegowi prądu powoduje rozbicie tlenków i zanim zdążą się ponownie wytworzyć – zespojenie materiałów.
Spawanie wymaga również ochrony spoiny przed wpływem czynników atmosferycznych. Musi być ona skuteczna w momencie wytworzenia jeziorka spawalniczego jak i podczas jego stygnięcia. Dlatego stosuje się osłonę z gazu obojętnego chemicznie. Może on zostać doprowadzony z butli lub wytworzony ze stopienia otuliny elektrody spawalniczej. Podczas stygnięcia spoina chroniona jest przez wytworzony żużel.
Terenami, gdzie często wykonywane są spawane konstrukcje stalowe Kraków, Katowice czy Wrocław są od dawna. Wiedząc teraz nieco, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się spawacze, warto na chwilę zatrzymać się i przyjrzeć ich pracy.